پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

شهری با مرکزیت مطب‌ها/بی‌برنامه بودن مدیران و لجبازی طبیبان

مدیریت شهری در ایلام از پس ایجاد شهرکی برای پزشکان شهر برنمی‌آید و همواره با بی‌برنامگی و با لحنی توام با تمنا از پزشکان می‌خواهند در یک جا متمرکز نشوند و پزشکان نیز با لجاجت، در چند خیابان و کوچه‌ی شهر ایلام  متمرکز شده‌اند و همیشه نیز بر تعدادشان اضافه می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،عصرها، چهار راه سعدی و خیابان‌های سعدی شمالی و جنوبی،کوچه‌های اطراف سینما قدس، حوزه علمیه صاحب الزمان (عج) و درمانگاه بیمارستان امام(ره) شاهد گره‌های کور و سردرگم ترافیک می‌شود به گونه‌ای که عابران پیاده هم  به سختی می‌توانند تردد کنند، از میان این همه شلوغی و آمد و شد، سرت را بلند می‌کنی تابلوهای جورواجور و بد ریختی را مشاهده می‌کنی که اسم و تخصص پزشکان بر روی آنها نقش بسته است.

عصر که می‌شود مردم از سر ناچاری، از نقاط مختلف استان برای معاینه و معالجه به سمت این خیابان‌ها که در نقطه مرکزی شهر و بافت فرسوده واقع است سرازیر می‌شوند و تا پاسی از شب نیز در این خیابان‌ها رفت و آمد دارند.  

 علاوه بر تراکم پزشکان از انواع مختلف فوق تخصص، تخصص و غیره، تعداد قابل توجهی از داروخانه ها نیز در این محدوده متمرکزند، غیر از اینها از وجود آزمایشگاه مرکزی و چندین آزمایشگاه طبی خصوصی و دو درمانگاه غیردولتی نیز نباید غافل شد.  

برخی رانندگان از شهرستان‌ها و روستاهای دور و نزدیک آمده‌اند اغلب با قوانین راهنمایی وضع شده نظیر یک طرفه بودن برخی کوچه‌ها آشنا نیستند و این مسئله سبب می‌شود کلاف سردرگم و بسته‌ای از ترافیک در زیر تابلوهای خاک خورده و رنگ رو رفته پزشکان تشکیل شود که گاهی به دلیل برخی عصبانیت‌ها و پرخاشگری‌ها صحنه‌های ناخوشایندی از درگیری های لفظی نیز به وجود می‌آید.

همه این مسایل دست به دست هم داده که بسیاری از ساکنان قدیمی این منطقه، محل سکونت آباء و اجدادی خود را رها کنند و در گوشه و کنار شهر جایی برای سکنای خود بیابند که البته این را می‌توان به نوعی نتیجه بی‌تجربگی و ناتوانی مسئولان شهری قلمداد کرد، ساکنان اصیل محل کوچ می‌کنند چون مسئولان از پس پزشکان شهر برنمی‌آیند و پزشکان نیز با لجاجت، جز این چند خیابان و کوچه، جای دیگری نمی‌روند وهمیشه نیز بر تعدادشان اضافه می‌شود.

 سال هاست مسئولان شهری ایلام با همان لحن کم فایده حاکی از خواهش و تمنا، از پزشکان ساکن این خیابان‌ها می‌خواهند مطب کار خود را به جای دیگری منتقل کنند اما برنامه‌ای که نشان از فراهم کردن مکان جایگزین و یا حتی پیشنهاد جدید و ارائه راه حل باشد از مسئولان دیده نمی‌شود و پزشکان هم طبق معمول به هیچ سخنی گوش نمی‌دهند.

 پزشکان ساکن در این محلات، املاک فرسوده و قدیمی دوطبقه جنب سینما و املاک یک طبقه کوچه‌های اطراف را اجاره کرده‌اند و خانه مطب‌های آنها عموماً کهنه و فرسوده و زهوار در رفته است و آنها با کمترین امکانات در این اماکن فعالیت می‌کنند در این میان این قشر فاقد یک نظام صنفی خوب و کارآمد برای پیگیری منسجم این مسئله است و هیچ نشانه‌ای از فعالیت‌های  سازمان نظام پزشکی در استان نیز دیده نمی‌شود، بنابراین قراین باید انتظار جابجایی خانه مطب‌های پزشکان به دیگر مناطق شهر را امری بعید دانست. 

شهناز شاهمرادیان عضو شورای شهر ایلام در این خصوص به خبرنگار ایسنا، گفت: نابسامانی پزشکان و تمرکز آنها در مرکز شهر ایلام به یک معضل تبدیل شده که همه دستگاه‌ها مربوطه برای حل این مشکل باید چاره اندیشی کنند.

وی با بیان اینکه با وجود اینکه امتیاز‌های به نظام صنفی پزشکان استان برای خارج کردن پزشکان از مرکز شهر داده شد اما این نظام صنفی تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده است افزود: اکثر مطب‌ها از وضعیت بسیار نامناسبی برخودار هستند و این مهم باعث نارضایتی مراجعه کنندگان شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر ایلام  ایجاد پارکینگ در مرکز شهر را بسیار ضروری دانست خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل نبود پارکینگ در اطراف بیمارستان "قائم" این محدوده به یک گره ترفیکی تبدیل شده است.

شاهمرادیان با اشاره به اینکه عصرها در مرکز شهر ایلام چنان بار ترافیکی سنگین می‌شود که عابران پیاده در حین تردد از خیابان امنیت جانی ندارند ادامه داد: دستگاه متولی باید با همکاری و عملی کردن مصوبات جلسات این مشکل را حل کنند.

وی با بیان اینکه نظام صنفی پزشکان استان باید تدبیری برای ساماندهی پزشکان اتخاذ کند تصریح کرد: یک دست صدا ندارد، باید همه دستگاه‌های متولی این امر، با شورای شهر همکاری کنند تا این معضل حل شود.  

«سرهنگ رسولی» رییس پلیس راهنمایی ورانندگی استان چندی پیش نیزدر این‌ خصوص به خبرنگار ایسنا، گفت: همه‌ی تمرکز درمانی در مرکز شهر ایلام  سبب شده بار سنگین ترافیک در مرکز شهر به وجود آید.

وی افزود:  به لحاظ فقدان پارکینگ مناسب در مرکز شهر برای توقف وسیله‌ی نقلیه و در نتیجه پارک خودرو در کنار خیابان باعث به وجود آمدن ترافیک و مشکلات برای مردم می‌شود.  

وی برطرف کردن معضل ترافیک در شهر ایلام را احداث چندین پارکینگ طبقاتی، اصلاح هندسی معابر و تعریض‌های خیابان‌ها، ایمن کردن گذرگاه‌های عابران پیاده، احداث پل‌های هوایی مکانیزه، ساماندهی ناوگان حمل و نقل بار و مسافر و تمرکززدایی مطب‌های پزشکی از مرکز شهر از جمله راهکارهای کاهش بار ترافیک شهر ایلام برشمرد.

رسولی با بیان این‌که راهکارهای لازم برای کاهش ترافیک به دستگاه‌های مربوط ارائه شده است ابراز امیدواری کرد در سایه‌ی همکاری متولیان شاهد برطرف کردن مشکلات شهری باشیم.

نظرات ارسال نظر