شنبه 23 آذر 1398

نامه وارده: عدم رسیدگی مسولان به تنها شهربازی شهر ایلام (چغاسبز)

مجموعه شهر بازی چقا سبز ایلام که از مجموعه های تحت نظارت و املاک شهرداری محسوب میگردد از حدود 12 سال پیش بعنوان تنها محیط تفریحی مردم شهر ایلام و بمنظور استفاده خانواده های محترم ایلامی توسط شهردار محترم وقت ، راه اندازی گردید و بعد از حدود 4 فصل کاری فعالیت ، از اواخر سال 84 به دلایل نامشخص تا اوایل سال 91 و بمدت بیش از 6 سال متروکه کردید ، به گونه ای که در این مدت به مخروبه ای به تمام معنی ، بیشتر شباهت داشت تا به یک محیط تفریحی ، تا آنجا که در این مدت هیچگونه خدماتی از نظر تفریحی به همشهریان ارائه نگردید.

در اواخر سال 90 دو نفر جوان ( 25 و 22 ساله)ایلامی با ثبت شرکت ( شهربازی سازان شادی آوران ) به امید ایجاد اشتغال و منبع درآمد برای خود و چندین نفر دیگر و نیز انجام یک کار خداپسندانه ، با ارائه پیشنهادی به شهرداری و بمنظور احیاء و راه اندازی مجدد شهربازی ، تقاضای اجاره مجموعه را از شهرداری نمودند.

علی القاعده در این شرایط و با توجه به اینکه در مدت 6 سال گذشته شهرداری و دیگر مسئولین ذیربط هیچگونه اقدامی در جهت راه اندازی این مجموعه نکرده بودند و حال این دو جوان با این پیشنهاد متقاضی راه اندازی آن شده بودند ، انتظار می رفت که شهردار محترم ضمن استقبال کامل ازاین پیشنهاد ، شرایط و فضائی را ایجاد نماید که این مهم سریع و بدون هیچگونه خللی به انجام رسد و از طرفی انتظار می رفت که بخاطر شهر و بخاطر شهروندان ایلامی که از وجود هر گونه مکان تفریحی در ایلام محروم بوده اند ( فارغ از طبیعت خدادادی ) حمایتی کامل و همه جانبه را از متقاضیان مذکور در راستای راه اندازی مجموعه بعمل آورد .اما متأسفانه و در عین ناباوری و بدون توجه به موضوع تفریح و شادابی و خدمت رسانی به مردم و صرفاً تمرکز بر چگونگی کسب درآمد در این زمینه ، با تهیه یک قرارداد نامعقول و غیر منصفانه ( قرار داد پیوست )، شرایطی خاص و ويژه را برای متقاضیان بوجود آورده که اینان نیز در عین سادگی و بی تجربگی و جوانی اقدام به امضاء قرارداد مینمایند.این در حالی است که به اذعان کلیه مسئولین و کارکنان محترم شهرداری و به اذعان کلیه اعضای محترم شورای شهر سابق ، این قرار داد ( که بهتر است تعهد نامه نامیده شود ) به هیچ عنوان قابل تصور نبوده و بسیار سنگین و غیر قابل توجیه بوده و قطعاً ورشکستگی و نابودی کامل پیمانکار را در پی خواهد داشت ، تا جائی که اصطلاحاً عنوان قرارداد ترکمنچای دوم را بر آن نهادند .

در این قرارداد متأسفانه و متأسفانه ، بدون عنوان نمودن و ذکر نمودن مبلغ پایه اجاره بهای سالانه ، علاوه بر تعیین مبلغ حدود 300 میلیون تومان اجاره بها برای مدت 5 سال ( میانگین سالانه (60) میلیون تومان ) که میبایست پیمانکار پرداخت نماید در عین ناباوری تمامی هزینه های مربوط به اصطلاح و بازسازی و راه اندازی و تعمیر دستگاههای موجود که مبلغی قریب به ( 200 ) میلیون تومان تمام شده است نیز بر عهده پیمانکار گذاشته شده است ،( جای سوال است که در ایران که نه ، در کجای دنیا چنین اتفاقی افتاده یا خواهد افتاد که مستأجر هزینه های بازسازی و تعمیر و ...ملک موجر را با هزینه خود تقبل نماید و مالک هیچ تعهدی در خصوص تحویل سالم و بی عیب و نقص ملک خود نداشته باشد؟؟؟ یا اینکه ملک را مخروبه تحویل دهد و آباد تحویل گیرد؟؟)

و بدتر از این دو مورد مذکور ، اینکه متأسفانه شرایط قرارداد را به گونه ای تنظیم نمودند که پیمانکاری که قرار شده این مجموعه را برای مردم ایلام احیاء نماید تمامی دستگاههائی که خریداری نموده و بعنوان دستگاه جدید در شهر بازی نصب نموده است و هزینه ای بالغ بر ( 300 ) میلیون تومان را برای آنها متحمل شده است ، این دستگاهها میبایست در پایان قرارداد برای شهرداری بر جای بمانند.

با محاسبه ای ساده مشخص میشود قرارداد مذکور مبلغی در حدود ( 800 ) میلیون تومان برای پیمانکار تمام شده است . و حال توجه به این نکته بسیار مهم خواهد بود که همگان اطلاع دارند شهربازی ایلام در طول سال صرفاً برای مدت 3 ماه و آنهم در تابستان فعالیت دارد و آنهم صرفاً در ساعات پایانی روز و شبها ، و اگر شرایط را ایده آل در نظر گرفت و هزینه های نگهداری و جاری مجموعه را نیز نادیده گرفت و مجموعه بتواندهر شب ملاغ ( یک میلیون تومان ) برای پیمانکار درآمد خالص داشته باشد، در آمد آن در طول ماه به 30 میلیون تومان خواهد رسید و با این حساب در طول 5 سال قرارداد با در نظر گرفتن سالانه 3 ماه فعالیت که مجموعهً به 15 ماه فعالیت میرسد ، در آمد خالص پیمانکار در شرایط ایده آل به حدود 450 میلیون تومان خواهد رسید و این یعنی که پیمانکار در پایان قرارداد خود و با وجود تمامی هزینه ها و صرف وقت و ...مبلغی در حدود ( 350 ) میلیون تومان متضرر خواهد شد.

از طرفی در هیچ جای کشور سابقه نداشته و نخواهد داشت که چنانچه شهربازی در مکانی مستقر و فعال گردید نواحی نزدیک و اطراف آن نیز به شهربازیهای کوچکتر تبدیل گردد که متأسفانه این مسئله در ایلام و برای شهر بازی چقاسبز اتفاق افتاده است ، به گونه ای که متأسفانه و به دلیل عدم توجه مطلق مجموعه شهرداری و سازمان پارکها و فضای سبز به سرمایه گذاری انجام شده در شهر بازی ( بالغ بر یک میلیارد تومان سرمایه گذاری) در اقدامی متحیرانه ، غیر کارشناسی و کاملاً غیر قابل توجیه و صرفاً جهت کسب درآمد بیشتر ، تمامی حواشی و مکانهای آزاد اطراف شهربازی ( دریاچه- پارک کوثر و حواشی تالار و ..و) به افرادی اجاره داده شده که وسایل بازی در آنها مستقر نمایند و با این اقدام عملاً هر گونه مراجعه مردم به شهر بازی را مانع شده اند و این خود نیز عامل دیگری در جهت لطمه به پیمانکار و به صفر رساندن درآمد حداقل آن میباشد.بطوریکه در شرایط حاضر ، مجموعه صرفاً ازساعت 10:30 شب تا 12:30 شاهد حضور تعداد اندکی از همشهریان میباشد. در پیگیریهای متعدد و مکرری که از قریب حدود 14 ماه پیش تا کنون بعمل آمده است، کلیه اعضای شورای شهر سابق مجاب گردیدند که قرارداد مذکور بسیار سنگین بوده و قطعاً ورشکستگی کامل پیمانکار را در پی خواهد داشت و لزوماً میباست اصطلاح گردد. و در این زمینه تعداد از اعضای محترم شورای شهر سابق نیز مستقیماً با شهردار در این خصوص وارد مذاکره شده و درخواست اصلاح قرارداد را نمودند و به این مهم نیز تأکید داشتند و حتی در مقطعی ، شهردار محترم نیز شخصاً و به دلیل اینکه کاملاً به موضوع سنگین بودن قرارداد واقف شده بود پیشنهاد اصلاح قرارداد را مطرح نموده و از پیمانکار خواست که با ارائه درخواستی به شهرداری در این زمینه اقدام نماید. اما متأسفانه این موضوع صرفاً زبانی بود و در زمان مراجعه به شهرداری اتفاق خاصی نیفتاد.

موضوع بسیار تأسف بار اینکه در طول مدت 14 ماه گذشته چه بصورت حضوری و چه بصورت تلفنی از مسئولین محترم شهرداری و سازمان پارکها و فضای سبز برای حضور در مجموعه و مشاهده شرایط و نحوه فعالیت آن درخواست شده است که حتی برای یکبار هم اتفاق نیفتاد که عزیزان قدم رنجه نموده و تشریف فرما شوند و شرایط کار را از نزدیک مشاهده نمایند.و این خود نیز توجه ويژه آنان را به این مهم میرساند.

حتی برای رونق شهربازی و استفاده بیشتر همشهریان از امکانات آن ، پیمانکار با سرمایه گذار غیر بومی و راغب در این زمینه که حاضر شد تا سقف یک و نیم میلیارد تومان هزینه نماید، مذاکره نموده و او را مجاب به انجام سرمایه گذاری نمود اما متأسفانه به دلیل عدم همکاری و همراهی شهرداری ، این مهم نیز اتفاق نیفتاد .

جای بسی تأسف است که شهرداری محترم حتی برای اخذ اجاره بهای خود و با وجویکه کاملاً در جریان وضعیت نامناسب مجموعه از نظر درآمد هم قرار دارد ، بدون توجه به هیچ قانونی و بدون اخذ هرگونه حکم قضائی ، رأساً اقدام به پلمپ مجموعه مینماید و در عین حالی که امکان فعالیت و کسب درآمد مجموعه را غیر ممکن میسازد انتظار پرداخت اجاره بها را نیز دارد . کاری که باز هم صرفاً در شهرداری ایلام اتفاق می افتد.

در خصوص تأمین امنیت مجموعه برای حضور خانواده های محترم در آن نیز با رایزنیهای متعددی که با نیروی انتظامی صورت گرفت و حتی شرایط تخفیف 50 درصدص برای کلیه کارکنان نیروی انتظامی در نظر گرفته شد ، متأسفانه نیروی محترم انتظامی ( ستاد فرماندهی) حاضر به تأمین حداقل 2 نیرو برای هر شب فعالیت در مجموعه نشد و شرط هر گونه حضور خود در مجموعه را پرداخت حداقل مبلغ ( یک و نیم میلون تومان )به ازای هر ماه از جانب پیمانکار دانست.این در حالی است که حفظ تأمین امنیت شهروندان در هر نقطه شهر از وظایف ذاتی و تکالیف قانونی نیروی انتظامی است که متأسفانه در این خصوص نیز اقدامی بعمل نیامد و این مسئله نیز دغدغه اصلی خانواده های محترم در زمان حضور در چنین مکانهائی است.

لازم به ذکر است که پیمانکار موصوف ، در فصل اول فعالیت زمینه اشتغال 25 نفر را بصورت مستقیم و حداقل 25 نفر هم بصورت غیر مستقیم در همین مجموعه فراهم آورد ، که متأسفانه به دلیل فشارهای مضاعف مالی و ضررهای حاصله و شرایط خاص کشور از سال 91 به بعد ، این تعداد را در فصل جدید کاری به 10 نفر تقلیل داد و چنانچه حمایت شهرداری محترم در این زمینه صورت میگرفت این اتفاق شاید رخ نمیداد.

شاید اولین و مهمترین مسئله در شهربازی موضوع روشنائی و نورپردازی مناسب آن می باشد ، چرا که به دلیل مراجعه خانواده های محترم انتظار دسترسی آسان و بی دغدغه به تمام نقاط شهر بازی انتظاری غیر معقول نیست ، با وجود پیگیریهای متعدد پیمانکار در خصوص بهسازی و اصلاح سیستم روشنائی مجموعه ، شهرداری محترم حتی در این زمینه نیز کوچکترین اقدامی بعمل نیاورده است.

با تمامی تفاسیر فوق ، احتمالاً این سوال پیش آید که پیمانکار با چه توجیهی و چرا حاضر به امضاء این قرارداد به اصطلاح سنگین نموده است ؟؟ همانگونه که اشاره شد متأسفانه بی تجربگی و جوانی و قرار گرفتن در شرایط خاص ایجاد شده و قولهای مساعدی که از جانب شهرداری در خصوص تعدیل قرارداد و در همان روز عقد قرارداد، داده شد منجر به بروز چنین اتفاقی گردید. ضمن اینکه آیا به صرف اینکه اشتباهی در این امر از جانب پیمانکار صورت پذیرفته باشد آیا این از عدل و انصاف به دور نیست که مجموعه شهرداری راضی به ضرور زیان و ورشکستگی پیمانکار باشند؟ آیا حال که بعد از 6 سال متروکه بودن چنین مکانی و آنهم بعنوان تنها مکان تفریحی مردم شهر ایلام ، و اینکه یک نفر حاضر شده است چنین اقدامی را برای همشهریان انجام دهد ، آیانباید مجموعه مسئولین در حمایت از چنین افرادی همت به خرج داده و حداقل بخاطر مردم که نه ، بخاطر خدا و رضایت خداوند حمایت خود را از چنین افرادی دریغ ننمایند. آیا نباید مسئولین محترم اگر حتی دید حمایتی از چنین افرادی ندارند ، لااقل سنگ اندازی ننمایند. آیا نبایستی شهردار محترم که داعیه های خصوصی سازی و حمایت از بخش خصوصی ایشان در هفت آسمان شهر پیچیده و گوش فلک را آزرده است .

در طول مدت بیش از 14 ماه مراجعه مکرر و روزانه و مستمر پیمانکار به شهرداری ، حداقل برای یکبار، آری فقط برای یکبار و آنهم حداقل بمدت 10 دقیقه وقت گرانبهای خود را در اختیار پیمانکار میگذاشت و درد دلها و گرفتاریها و مشکلات او را می شنید، یا اینکه نه ، فقط گوش میکرد و شنیدن پیشکش مقام والایش. قطعاً اگر حمایت شهردار محترم در جهت تعدیل و اصلاح قرارداد مذکور محقق گردد میتوان انتظار داشت که با باز کردن پای سرمایه گذار قابل و راغب در این زمینه به شهرمان ، رونقی خاص و ملموس و مورد تراضی شهروندان و مسئولین به این مجموعه داد.

نظرات ارسال نظر
  • اسمادر تاریخ ۱۳ شهريور ۱۳۹۲

    واقعا جای تاسف داره ..اگه مسئولای ایلام دلسوزبودن که ایلام پیشرفت میکرد..یعنی واقعادلشون واسه مردم نمیسوزه ..چرا ماایلامیا حتی واسه تفریح کردنم باید محروم باشیم..چرادلسوزانه به جوانانمان فرصت نمیدیم که دستی در آبادانی شهرمان داشته باشن...

    پاسخ به این نظر
  • هم استانیدر تاریخ ۱۳ شهريور ۱۳۹۲

    واقعاً دست نیروی انتظامی هم درد نکنه که اینهمه امنیت و آرامش برای خانواده ها در شهر بازی ایجاد کرده است بنده برای مدت سه هفته و هر پنجشنبه و جمعه با خانواده خود و فایمل به شهر بازی مراجعه داشتیم و ضمن اینکه از وسایل استفاده میکردیم متأسفانه با دو مشکل اساسی مواجه بودیم 1- براداران محترم ارازل و اوباش با آن پوشش زننده و مسخره مدام در این مکان پرسه میزدند و در دو مورد هم درگیری با چاقو صورت گرفت و جالبتر اینکه در طول اینمدت سه هفته حتی برای یکبار هم برادران خدوم و زحمتکش نیروی انتظامی افتخار حضور در این مکان خانوادگی را نداشتند و اینکه کجا بودن و چکار میکردن بماند 2- متأسفانه وضعیت روشنائی این شهر بازی اصلاً مناسب نیست و میبایست ضرورتاً شهرداری در این زمینه اقدام نماید. سوم هم اینکه وای بحال این پیمانکار با این قراردادی که بسته چهارم هم افسوس بحال شهرداری و شهردار محترم بخاطر اینهمه توجهی که به این مجموعه مینماید

    پاسخ به این نظر