پنج‌شنبه 21 آذر 1398

تعداد دام های استان پنج برابر ظرفیت مراتع آن است/ لزوم توجه بیشتر به روش‌های بیولوژیک حفظ مراتع به جای روش‌های مکانیکی

کارشناس ارشد مرتعداری گفت: تعداد دام‌های استان پنج برابر ظرفیت مراتع است که نتیجه‌ی آن ایجاد فشار بر مراتع و تخریب پوشش گیاهی است.

“رضا امیدی‌پور” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،منطقه ایلام، اظهار کرد: تعداد دام استان پنج برابر ظرفیت مراتع استان است که این امر باعث ایجاد فشار بر مراتع و تخریب پوشش گیاهی و به دنبال آن تخریب خاک می‌شود.

وی با بیان اینکه مسائلی از قبیل پرشدن مخازن سدها ،کاهش ظرفیت نگهداری آنها، ایجاد سیل و از بین رفتن زمین‌های زراعی، کاهش عمر مفید سدها، از بین رفتن مواد آلی و معدنی خاک و فقیر شدن خاک در نتیجه نبود یا از بین رفتن پوشش گیاهی است  گفت:متاسفانه در استان گرایش بیشتر به سوی کارهای آبخیزداری از نوع عملیات‌های مکانیکی است.

 امیدی‌پور ادامه داد: این روش منجر به ایجاد سازه‌هایی با هزینه‌ی سنگین و با هدف نفوذ آب است زیرا در زمانی که آب به این سازه برسد حجم زیادی از خاک را با خود به همراه دارد و این عملیات فقط به رسوب خاک در پشت این سازه کمک می‌کند و سرمایه اصلی یا همان خاک از بین می‌رود.

کارشناس ارشد مرتعداری تأکید کرد: در برابر روش­های مکانیکی می‌توان از روش های بیولوژیک مانندکودپاشی، بذرباشی، بذرکاری و کپه‌کاری استفاده کرد که به افزایش پوشش گیاهی منجر خواهد شد که نتیجه این امرعلاوه بر حفظ خاک ،نفوذ آب در زمین، افزایش آبهای زیر زمینی را بدنبال خواهد داشت  و مانع هدر رفت آب خواهد شد.

امیدی‌پور  با بیان اینکه  بهبود وضعیت مراتع منطقه  به طور مستقیم با زندگی اجتماعی دامدارن در ارتباط است تصریح کرد: استفاده از روش های بیولوژیک نه تنها به بهبود وضعیت مراتع کمک می‌کند بلکه بهبود وضعیت معیشتی بیش از سی هزار دامدار  را به دنبال خواهد داشت.

نظرات ارسال نظر