پنج‌شنبه 15 خرداد 1399

اوضاع نابسامان صنعت در ایلام

نبود همين عامل سبب فقدان فرصت‌هاي شغلي مناسب، پايين بودن سطح اشتغال و افزايش نرخ بيكاري شده و اغلب افراد در مشاغل خدماتي و دلالي مشغول بوده يا در نظام اداري به كار مشغولند و همين تمشيت از طريق واسطه‌گري و دلالي سبب پديدآمدن اختلافات شديد طبقاتي در ايلام شده و تاثير زيادي برشيوه زندگي مردم گذاشته است. ايلام با داشتن زمين‌هاي كشاورزي بسيار مطلوب جزو استان‌هاي حاصل‌خيز و مناسب براي كشاورزي است. اين زمين‌ها مي‌توانند جهت ايجاد فرصت شغلي و بهره‌برداري در نظر گرفته شوند اما اداره منابع طبيعي استان، اين مزارع را تحت اختيارخود گرفته و فرصت اشتغالزايي ديگري را از مردم اين استان سلب كرده است.
اين استان كه از منابع عظيم نفت و گاز بهره مي‌برد و با وجود پتانسيل موجود در بازارچه مرزي پر رونق و انواع و اقسام صنايع توليدي و تبديلي، در انتظار مديريت و تزريق اعتبارات ملي مانده است. گسترش روز‌افزون بيكاري در استان ايلام در‌حالي‌‌است كه وجود ۱۱ درصد ذخاير نفت و ۱۳ درصدي‌گاز در استان ايلام و نبود بهره‌برداري صحيح‌از‌اين منابع خدادادي كه حق مسلم مردم ايلام است، تعجب همگان را برانگيخته و شايسته است‌كه مسئولان كشوري و استاني براي رفع معضل بيكاري در اين استان، از اين منابع عظيم حداكثر بهره‌برداري را داشته باشند و براي استان‌چاره انديشي كنند.
در همين رابطه محسن چمن‌آرا نماينده اتاق بازرگاني ايلام در اتاق بازرگاني ايران به خبرنگار «اقتصاد ایران آنلاین» گفت: يكي از مهم‌ترين معضلات استان ايلام نرخ بالاي بيكاري است. بيكاري به عنوان بزرگ‌ترين معضل اين استان هم‌‌اكنون نرخ ۲۵درصد واقعي را نشان مي‌دهد.
ايلام در سال‌هاي جنگ تحميلي خسارات فراواني را متحمل شد. ايلام به دليل داشتن ۴۰۰كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق قابليت‌هاي اقتصادي فراواني براي سرمايه‌گذاري تجاري دارد اما به دليل بي‌توجهي محرز مسئولان به اين منطقه، مرز مهران به راهي براي قاچاق كالا يا حمله دشمنان تبديل شده است. يكي از مهم‌ترين مشكلات اين استان دوري از مركز و بازار مصرف است.
استان ايلام به دليل فاصله طولاني با پايتخت سرمايه‌گذار صنعتي را در خود نمي‌بيند. بسياري بر اين باورند كه هزينه حمل‌و‌نقل و برگشت كالاي توليد شده به بازارهاي هدف، قيمت تمام‌شده محصولات را افزايش مي‌دهد. استان ايلام به‌دليل ظرفيت‌هاي موجود توان تبديل‌شدن به منطقه آزاد تجاري را دارد.
مرزهاي مشترك اين استان با كشورهاي همسايه مي‌تواند به محلي براي تجارت بازرگانان ايراني و خارجي تبديل‌شود ولي اين مرزها در ميان مهجوريت‌هاي استان تنها براي قاچاق كالا توسط دلالان استفاده مي‌شوند.
بيكاري در اين استان به حدي است كه بيش از ۱۰۷ هزار نفر تحت پوشش كميته امداد و ۸۰هزار نفر تحت پوشش بهزيستي قرار گرفته‌اند.
نظرات ارسال نظر
  • عباسدر تاریخ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۲

    واقعا این مسئولین استان کجا خوابیدن بیدار شین بابا صبح شده

    پاسخ به این نظر