پنج‌شنبه 14 آذر 1398

زباله، لکه زشت بر پیکره طبیعت بکر و زیبای ایلام

 طبيعت زيبا و دوست داشتني ایلام با آب و هواي خوشي كه دارد موجب ايجاد روحيه نشاط و طرب انگيز در همه تفرج كنندگاني مي شود كه براي گذراندن لحظه هاي زيباي عمر به دامن طبيعت مي روند.

به گزارش خبرنگار مهر، لحظه هايي ناب به دور از هرگونه سر و صداي مزاحم، به دور از همهمه ها و شلوغي هاي شهرنشيني، به دور از ماشين آلات و دود و دم ناشي از آن، تنها در دامن زيباي طبيعت و با شنيدن صداي آبشارهاي زيبا، در كنار جويبارها، دراز كشيدن بر روي چمن های زيبا با استشمام عطر دل انگيز گلهاي بهاري بهترين خاطرات و لحظات عمر را براي هر فردي يادآور مي شود.

اينجا دامن زيباي عروس زيباي زاگرس است كه در چين و پرچين خويش با هزاران هزار گل زيباي بهاري آراسته شده اما باز اين زباله هاي پلاستيكي و آشغالهاي رها شده، آب را گل كرده و طراوت و زيبايي را از اين ديار كم رنگ مي كند.

هم اکنون طبیعت ایلام در معرض مشکلات بزرگ قرار دارد که یکی از مهمترین این معضلات تجمع زباله است.

87 درصد این استان را جنگل و مراتع زیبا و بکر تشکیل می دهد که در نوع خود بی نظیر است. ایلام به واسطه این نعمتهای خدادادی یکی از مناطق سالم و زیبای کشور از نظر هوا و زیبایی است که اکنون طبیعت آن به واسطه عوامل و سهل انگاریهای مختلف، در معرض خطر قرار دارد.

ریختن زباله در مناطق طبیعی و مکانهای دیدنی استان ایلام به یک عادت بد برای مردم تبدیل شده است و هم اکنون بسیاری از مناطق بکر استان از زباله پر شده است.

وی ادامه داد: لازمه برطرف کردن این موضوع بسیار مهم فرهنگ سازی در این جهت است.

دفع غیر اصولی زباله

یک پژوهشگر زیست محیطی در این باره گفت: بايد فرهنگ سازي در سطح عام و بسيار گسترده صورت گيرد تا مردم نسبت به نريختن زباله در طبيعت يك فكر اساسي بكنند.

علی اکبر رحمانی اظهار داشت: طبيعت متعلق به همه مردم است و همه نسلها بايد از آن بهره مند شوند نبايد اجازه دهيم كه برخي افراد با بي توجهي طبيعت را تخريب كنند.

وی اعلام کرد: هم اکنون 80 درصد زباله های تولید شده در  ایلام به صورت غیربهداشتی و غیراصولی دفع می شوند که این خطری بزرگ برای مردم و طبیعت ایلام محسوب می شود و تنها سه درصد زباله در ایلام بازیافت می شوند.

این پژوهشگر بیان داشت: هم اکنون در اکثر نقاط روستایی و شهری ایلام انباشه شدن زباله در ورودی و خروجی شهرها باعث زشت شدن چهره شهرها شده است.

وی افزود: طبیعت بکر ایلام در حالی به راحتی توسط زباله نابود می شود که بخش عمده ای از این زباله قابل بازیافت است و در صورت تفکیک به راحتی می‌توان اقدامات لازم در این خصوص را انجام داد.

این کارشناس گفت: مناطق مختلفی در استان همچون دره ارغوان، مله پنجاب، ششدار، تجریان، دالاهو، میشخاص، تنگه رازیانه، چغاسبز، کبیرکوه و بسیاری از جاهای دیدنی که با عبوری گذرا از آنها چشم هر بیننده‌ای خیره می‌شود طی چند سال اخیر به واسطه بی‌توجهی و ریختن آشغال در طبیعت از جلوه بدیع آنها کاسته می شود.

وی به ارائه راهکار برای جلوگیری از این معضل پرداخت و می گوید: باید مسئولان دستگاه های مرتبط با اجرای برنامه‌های تشویقی و تنبیهی در صورت امکان سعی در احیا و فرهنگ حفاظت و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست تلاش کنند.

رحمانی افزود: با فرهنگ ‌سازی و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست می‌توانیم در بین قشرهای مختلف آثار زیانبار بی‌توجهی به طبیعت و شکستن شاخ و برگ درختان و از بین بردن بسیاری از گیاهان کوهی زیبا به دلیل کندن آنها از ریشه را اطلاع رسانی کنیم تا هر کس به نوبه خود پاسدار و حافظ منابع طبیعی و محیط زیبای ایلام باشد.

هم اکنون طبق آمار بیش از 600 تن زباله بصورت روزانه در مناطق شهری و روستایی ایلام تولید می شود

دفن غیربهداشتی پسماندها از منظر محیط زیست ضمن ایجاد سیمای نامطلوب موجب بروز انواعی از آلودگی ها نظیر آلودگی آب، هوا و خاک می شود و آلودگی هوا عمدتا در اثر ایجاد بوهای نامطبوع و سوزاندن زباله در محیط به وجود می آید.

ضرورت دفع بهداشتی زباله

مدیر کل محیط زیست استان ایلام در این باره اظهارد داشت: از آنجايي كه زباله هاي بيمارستاني منشاء انواع بيماريهاي عفوني و خطرناك هستند دفع غير بهداشتي آنان يك زنگ خطر براي محيط زيست و سلامتي افراد محسوب مي شود.

غلامحسین کاطمی افز.د: بر اساس اطلاعات بدست آمده اكنون روزانه دو تن زباله‌ بيمارستاني در استان ايلام توليد مي شود كه بايد قسمت هاي عفوني و خطرناك اين زباله سوزانده و دفن شود تا ميكروب و باكتري آنها در محيط منتشر نشود.

وي اعلام کرد: به منظور حفظ محيط زيست و پيشگيري از انتشار بيماريهاي عفوني سعي شده كه همه بيمارستانها به زباله سوز مجهز شوند.

کاظمی خوستار نظارت مستمر توجه جدي به دفع اصولي زباله هاي بيمارستاني در ايلام از سوی مسئولان بيمارستانها و درمانگاه ها شد.

نظرات ارسال نظر