چهار‌شنبه 7 اسفند 1398

بازگشت سیستم کوپن در ایلام ، الگوی دهه شصت!

این روزهها اگر در خیابانهای ایلام گذر کنید صفهای طویل از زنان و مردان و … مشاهده می کنید که چنان بر درب مغازه ها چسبیده اند که توگویی در ایلام دوباره دهه شصت بازگشته است. چراکه در ان دهه برای نفت و گاز و حتی باطری و ساعت دیواری و… باید روزهها وقت خود را درصف میگدارنید که البته این سبک توزیع که لازمه زمان چنگ و ابتدای انقلاب بود امر پسنیده و یک روش موفق مدیریتی بود که توانست بصورت موفق نسبت به توزیع مایحتاج مردم اقدام کرده و مردم را راضی نگهدارد. که در زمان سازندگی و اصلاحات و دولت عدالت محور چنین روش مدیریتی (کوپنی ) مذموم و مورد نقد اقتصاد دانان قرار گرفت و بکلی به فراموشی سپرده شد.اما در زمانیکه رئیس جمهور در مجلس ندا سر داد که مردمی که فرش می بافند نباید بر حصیر بنشینند متاسفانه در ایلام مدیران ان ترجیح دادند که مردم ایلام نه تنها بر حصیر ننشینند بلکه بر درب مغازه ها بیستند و سرمای جان سوز را تحمل کنند و با با داشتن سرکوپن خانوار یک گونی برنج تحویل گیرند . و خود با تکیه برصندلیهای قهوه ایی و اتاق شیشه ای در گرمایی که ملایمت ان قابل سنجش است . نشسته و بر این تصمیم خویش احسنت میگویند .
در حالیکه مردم نشسته در صف برنج از سرما میلرزند و بعد از ساعتها صف و تحمل سرما دست خالی به خانه برمیگردند . ودر اخبار استان با ژست مسئولی که نوید ورود برنج در تناژ بالا را میدهد . صبح را به روز می کنند و خود را برای صف دیگر اماده می نمایند. حال بدون رودر بایستی به اقای استاندار باید گفت که : جناب استاندار ایا نوید الگوی ایلام دادن ، الگو بودن در احیا سیستم کوپنی است ؟ ایا واقعا مدیریت مدیران تحت امر در توزیع مایحتاج را می پسندید ؟ اگر نه پس چرا ؟ براین مدیریت نظارت نمی کنید؟واگر احیا این سیستم پسندیده است خوب از همان کسانی که در دهه شصت این سیستم را اجرایی کردند دعوت و از تجربه انان استفاده کنید .چون سازمان عریض و تویل صنعت ،معدن ، تجارت و….. توان اینکار را ندارد. اگر باور ندارید به خیابان بیایید و میدانی بازدید کنید.
نظرات ارسال نظر
  • یک ایلامیدر تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۱

    وقتی که سودجویان مایحتاج مردم را احکتار کرده اند و در این کار خود هم موفق هستند و سازمان های عریض و طویل که خود را کارشناس خبره می دانند و حریصانه پول می دهند و مدارک عالیه کسب می کنند توانایی نظارت و کنترل بر این قشر که بعضا سوادشان به ندرت به سیکل می رسد را ندارند جای تاسف است که نظارت به واسطه نسبتهای فامیلی و قومی به طور کل در استان به فراموشی سپرده شده است.

    پاسخ به این نظر
  • علیدر تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۱

    راستی آن همه رصد بازار وکنترل بازار چی شد؟

    پاسخ به این نظر