پنج‌شنبه 8 خرداد 1399

غفلت از اقتصاد روستایی در ایلام / روستاها همچنان مهاجر فرست هستند

در حالی که روستاهای استان ایلام دارای توانمندیهای اقتصادی فروانی هستند ولی از این ظرفیتها به خوبی استفاده نمی شود و هر روز از جمعیت روستاهای استان در وادی کوچ به شهر ها کاسته می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام به لحاظ منابع طبیعی جز استان های مستعد کشور به شمار می آید و مهمترین منابع اقتصادی آن جنگل، صنایع دستی، پرورش ماهی ، دامپروری، صنایع ماشینی و..است.
در حال حاضر نیمی از جمعیت استان ایلام در روستاهای استان قرار دارد  و بیشتر ظرفیتهای ذکر شده هم در روستاها قرار دارد ولی با توجه نیروی انسانی و منابع هنوز ظرفیتها استان شکوفا نشده است.
درآمد اکثر مردم روستاهای استان از فعالیت‏هایی مانند زراعت، دامداری، باغداری و پرورش ماهی، و نیز از طریق خدمات و صنایع دستی تأمین می‏شود ولی این ظرفیتها با حداقل تولید انجام می شود.
اراضی روستاهای استان بیشتر به صورت دیم کاشته می‏شوند و عمده محصولات زراعی آن شامل برنج و گندم است و عدم بارندگی کافی و در کنار این کم توجهی مسئولان موجب عدم رونق باغداری در  روستاها شده است.
فرآورده‏های دامی روستا شامل انواع لبنیات و روغن حیوانی است که متاسفانه دلالان تولیدات دامی مردم روستاهای استان را با نرخ کمی می خرند و با نرخهای بیشتر در سطح شهر توزیع می کنند.
یک کارشناس مسائل اقتصادی در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: روستاهای استان ایلام دارای ظرفیتهای منحصر به فردی هستند ولی در حال حاضر چرخه اقتصادی روستاهای استان مناسب نیست.
علیرضا مرادی اظهار داشت: کشاورزی و دامداری در روستاهای استان هنوز به شکل سنتی در جریان دارد و تحولی را در این دو زمینه هنوز شاهد نبوده ایم.
وی عنوان کرد: صنایع دستی به عنوان یکی از منابع در آمد زا در هر کشوری شناخته می شود ولی صنایع دستی ایلام مثل گلیم نقش برجسته که بومی استان است در بی توجهی قرار دارد.
مرادی تصریح کرد: اراضی کشاورزی در روستاهای استان هنوز به صورت دیم کشت می شود و هیچ سودی برای مردم روستاها ندارد.
وی ادامه داد: مجموع فعالیتهای صورت گرفته در روستاهای استان ایلام بسیار کم و مطابق با ظرفیتها نیست و همین عامل باعث شده اقتصاد روستاهای استان به خوبی نچرخد.
این کارشناس افزود: باید با ارائه طرحهای مناسب و عملی شده برای وضعیت اقتصاد روستاهای استان کار جهادی انجام داد.
وی بیان داشت: ظرفیتهای گردشگری متنوع در تمام روستاهای استان ایلام به چشم می خورد ولی آیا مسئولان در بحث روستا گردشگری برنامه ای را اجرا کرده اند یا حداقل امکاناتی در روستاها قرار داده اند.
مرادی عنوان کرد: ایجاد امکانات در روستاها می تواند نقش مهمی در ماندگاری مردم روستا و جذب گردشگر داشته باشد.
وی گفت: در اکثر روستاهای استان نابسامانی در ساختار روستاها نیز مشهود است که بیشتر به دلیل عدم اجرای مناسب طرح هادی است.
این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در حال حاضر عدم فعالیتهای اقتصادی در روستاها باعث فرار مردم از روستاها به حاشیه شهر شده است که این کار هم باعث تخلیه شدن روستاها و هم حاشیه نشینی در شهرها شده است.
مرادی تصریح کرد: مهاجر فرستی در روستاهای استان کاملا محسوس است و در درازمدت ضربات سختی بر پیکره اقتصاد استان وارد می کند.
وی یادآور شد: ایجاد امکانات در روستاها، ارائه تسهیلات مناسب، رونق بخش گردشگری، تبدیل کشاورزی و دامداری از شکل سنتی به شکل صنعتی از عوامل مهم ماندگاری مردم در روستاهای است که باید مسئولان به این چند عامل توجه کنند.
مدیر کل بنیاد مسکن روستایی استان ایلام نیز در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: وظیفه ذاتی بنیاد مسکن در روستاها، عمران آبادی و اجرای طرح هادی و دیگر کارهای عمرانی و زیربنایی است که تاکنون با استفاده از نیروهای فنی و مهندسی و با استفاده از علم روز توانسته اند از مهاجرت روستائیان به شهرها بکاهد.
فریادرس شهبازی با اشاره به اینکه در دولت خدمات قابل توجهی به روستائیان ارائه شده است، گفت: در صورتیکه افراد ساخت و سازها را زیر نظر کارشناسان این بنیاد انجام دهند، از وام تسهیلات مسکن روستایی برخوردار می شوند که این موضوع باعث تقویت و مقاوم سازی منازل روستایی می شود.
وی ادامه داد: وجود این همه جمعیت در روستاها ضرورت حفاظت و اجرای طرح های مختلف را در روستاها دو چندان کرده است.
این مسئول اضافه کرد: طرح هادی روستایی در بیش از 100 روستای استان ایلام در حال اجرا است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ایلام به اجرای طرح مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی از سال 84 تاکنون اشاره و با بیان اینکه در این زمینه 20 هزار واحد مسکونی روستایی در استان برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند، تصریح کرد: 80 میلیون ریال تسهیلات به طور میانگین با کارمزد چهار درصدی برای مقاوم سازی هر واحد روستایی پرداخت می شود.
فریادرس شهبازی با اشاره به اینکه استان ایلام دارای 630 روستای دارای سکنه است، یادآور شد: چهار هزار و 500 واحد مسکونی تاکنون پروانه پایان کار اخذ کرده اند.
نظرات ارسال نظر