دوشنبه 12 خرداد 1399

صادرات تره‌بار از مرز مهران متوقف شد

مدیر بازارچه مرزی مهران در استان ایلام گفت: از اوائل هفته جاری به علت تصمیم طرف عراقی، صادرات تره‌بار از بازارچه مرزی مهران متوقف شد.
"طالب جاسمی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) افزود: چون روند صادرات این قبيل محصولات در چارچوب یک قرارداد مقطعی با محدودیت زمانی ميان شماری از تجار عراقی و همتایان آنها در مرز مهران انجام می‌شود بنابراين صادرات انواع تره‌بار از مرز مهران به عراق سینوسی است.
وی تاکید کرد: صادرات انواع تره‌بار از مرز مهران به عراق از ابتداي هفته جاري متوقف شد و بايد برای از سرگیری متن قرارداد منعقد ميان دو طرف مجدداً تمدید شود.
براساس اين گزارش، "طاهر الربیعی"، یک واردکننده عراقی به خبرنگار ایسنا درباره علت توقف واردات تره‌بار از مرز مهران به آن کشور گفت: هم‌اكنون بازار ما از واردات محصولات از مرز مهران اشباع شده است و از همین‌رو استمرار واردات این محصولات سبب باقي‌ماندن محموله‌ها برروي دست تاجران مي‌شود.
وي ادامه داد: معمولاً پیش از هر وارداتی در زمینه محصولات زراعی از مرز مهران نسبت به بازاریابی آن اقدام می‌کنیم از اين‌رو فعاليت ما سینوسی است.
"ابو احمد الزرباطاوی"، یکی دیگر از تجار عراقی گفت: براي واردات محصولات تجاری از طرف وزارت کشاورزی عراق به صورت مقطعی مجوز اخذ می‌کنیم به همین علت شاهد افت و خیزهایی هم هستیم.
وي گفت: بعضاً به علت فصل برداشت محصولات مشابه اجازه واردات تره‌بار از مرز مهران داده نمی‌شود با این حال از آنجا که تولیدات کشاورزی ایران با کیفیت و در بازار عراق، مصرف‌کنندگان فراواني دارند روند واردات ما از این کشور روندی شبه دائمی به خود گرفته است.
"محمد ذبیحاوی"، یک صادرکننده اهل دهلران در ایلام نیز گفت: بازار عراق برای ما یک فرصت در فروش محصولاتمان است بنابراین کاش ترتیبی اتخاذ تا امکان دائمی کردن این رویه را فراهم كنند.
وي افزود: انواع تره‌بار از جمله هندوانه و پیاز به عراق صادر می‌کند اما محدودیت زمانی سبب توقف فروشمان به طرف عراقی می‌شود، بنابراین فرصتی تجاری بسیار مهمي را از دست می‌دهیم.
صادرکننده‌ای دیگر اهل جیرفت نیز گفت: هندوانه به عراق صادر می‌کند و برای بازاریابی آن با طرف عراقی طی دو ماه از سال وارد معامله می‌شود اما متاسفانه طبق روال سال‌های قبل شاهد توقف این رویه می‌شویم و به‌ناچار بایستی محصولات خود را در قیمتی نامتعادل در بازار داخلی عرضه کنیم.
به علت نزدیک بودن به مرکز عراق، مرز مهران از مهم‌ترین مراکز داد و ستد تجاری با طرف عراقی است.
نظرات ارسال نظر