یک‌شنبه 15 تیر 1399

اعتماد: احتمال بازگشت داریوش قنبری به مجلس

سخنگوي فراكسيون اصلاح طلبان مجلس هشتم از احتمال بازگشت خود به مجلس نهم خبر داد. داريوش قنبري در گفت وگو با «اعتماد» درباره ابطال آراي يكي از كانديداهاي حوزه ايلام و احتمال ورود خود به جاي اين نماينده به مجلس گفت: با توجه به اينكه ناظران شوراي نگهبان در ايلام هم اذعان دارند سالم ترين آرا از آن من بوده، اگر بخواهند عادلانه برخورد كنند حق من است كه در مجلس به جاي فردي كه راي او ابطال شده است حضور داشته باشم و اگر قانون اجرا شود مي توانم به مجلس راه پيدا كنم.
قنبري درباره ايرادات موجود در انتخابات حوزه انتخابيه خود گفت: آنچه را كه در انتخابات ايلام اتفاق افتاد در قالب نامه يي به شوراي نگهبان نوشتم و مسائل و مشكلات و تخلفات را بيان كردم. اين تخلفات در چند دسته قابل دسته بندي بود. يكي از تخلفاتي كه صورت گرفت خريد و فروش آرا بود كه در حوزه انتخابيه ايلام به طرز وسيعي اتفاق افتاد و كسي فكر نمي كرد كانديداي مجلس كه مي خواهد خدمتگزار باشد با پول مردم و خريد آرا تصميم داشته باشد به پارلمان راه پيدا كند. مشكل بعدي مشكل آراي تكراري بود. بسياري از آرا كه به برخي از نمايندگان تعلق گرفت آراي تكراري هستند به اين معنا كه يك نفر با يك شناسنامه در چندين شعبه اخذ راي توانسته راي خود را ثبت كند و اين هم ناشي از جو طايفه يي اين بخش است.
به هر حال برگزار كنندگان انتخابات هم از افراد همين ايل و طايفه ها هستند و ملاحظات ايلي را بر ملاحظات قانوني ارجح مي دانند و نهايتا اين اجازه را مي دهند كه راي تكراري داشته باشيم. البته در دوره هشتم هم همين اتفاق افتاد و در بازشماري هفت تا هشت هزار راي باطل شد، اگر اين دوره هم عادلانه برخورد مي شد بايد آراي تكراري را حذف مي كردند اما متاسفانه اين اتفاق نيفتاد كه حق مردم به خوبي مورد توجه قرار بگيرد و فقط آراي يكي از منتخبان را كه درباره او مسائلي وجود داشت ابطال كردند بدون اينكه بازشماري كلي داشته باشند و آراي تكراري را حذف كنند و به مسائل انتخابات در ارتباط با بقيه هم بپردازند. به نظر مي رسد بقيه هم مسائل و مشكلاتي داشتند كه كمتر از كسي كه آرايش ابطال شد نبود.
وي همچنين افزود: مشكل ديگر در انتخابات ايلام شايعه اسكن تعرفه هاست كه توسط برخي كانديداها صورت گرفته است. قنبري در ادامه تصريح كرد: در نامه يي كه به شوراي نگهبان نوشتم به نكته ديگري هم اشاره كردم و آن اينكه تا ساعت 20:15 كه من در فرمانداري ايلام بودم فرماندار به من گفت صدهزار نفر پاي صندوق راي رفتند و از ميزان مشاركت مردم در دور دوم انتخابات نگران بود اما موقع شمارش آرا 180 هزار راي از صندوق بيرون آمد. انتخابات در مناطق شهري تا 9 شب تمديد شد و در نقاط روستايي تا ساعت 17 برگزار شد.
كاملامشخص است در 45 دقيقه 80 هزار نفر نمي توانند راي بدهند. اين ابهامي بود كه از شوراي نگهبان خواستم آن را بررسي كند. البته تاكنون شوراي نگهبان به صورت مكتوب پاسخي ارائه نكرده است كه بدانم چه موضوعاتي بررسي شده و پاسخ چه بوده است.
نظرات ارسال نظر
  • -----در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۱

    فریدون همتی نفر سوم و داریوش قنبری نفر چهارم شد و اگر قرار باشد که جابجای صورت گیرد این فریدون همتی است که نفر سوم است و به مجلس می رود

    پاسخ به این نظر
  • يك شهر ونددر تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۱

    اقاي قنبري شما خودت وضعيتي بهتر از آنها نداشتيد چونكه 80 در صد راي شما از طايفه ات در ايوان بود طوري جو در ايوان درست كرديد به جز خودت با تبليقات نگذاشتيد يك راي طايفه به خارج از خودت نرود حلا طايفه و ايل را زير سوال مي برييد اين خودت جاي سوال است

    پاسخ به این نظر