شنبه 3 اسفند 1398

واگویه‌های پناهگاه‌های ایلام در جنگ

پناهگاه‌هاي زیرزمینی شهر ایلام در جنگ تحمیلی هنوز پا برجا هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هشت پناهگاه شهری‌ای در آن زمان تنها ملجآ و مآوای مردم در هنگام بمباران‌های هوایی رژیم بعث عراق بودند که البته غارها و دامنه کوه‌های حاشیه شهر ایلام نیز هنوز بعد از گذشت این همه سال ، آوارگی و پناه مردم در آن زمان را به یاد دارد.

بلوار امام خمینی(ره)، بلوار مدرس، خیابان آیت‌الله حیدری،مدرسه آیت‌الله طالقانی، حیاط سازمان تامین اجتماعی فعلی، محل کنونی مدرسه «دهخدا»ي ایلام و چند جای دیگر نمونه‌هایی از این پناهگاه‌ها هستند. البته از بسیاری پناهگاه‌های آن دوران خبري نيست و تخريب شده‌اند.

پناهگاه بلوار مدرس که در آن زمان به دلیل فضای بیشتر علاوه بر پناه مردم، محلی برای انجام کارهای اداری نیز بوده که در حال حاضر در حال آماده‌سازی برای تبدیل به «موزه دا است»، بزرگترین پناهگاه موجود در شهر ایلام است.

پناهگاهي در ايلام مربوط به زمان جنگ

سرهنگ جعفر منتظری، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان ايلام در اين رابطه به ايسنا گفت: بزرگترین پناهگاه شهر ایلام در زمان جنگ تحمیلی كه در عمق زمین ساخته شده است به موزه تبدیل می‌شود.

وي توضيح داد كه این پناهگاه در زیربنایی به مساحت 1300 مترمربع با 22 غرفه و دو سالن بزرگ در شهر ایلام در دهه 60 ساخته شده است که هدف از ساخت آن، حفظ جان شهروندان در برابر حملات هوایی رژيم بعث عراق در جنگ تحمیلی بود.

به گفته وی، برای تبدیل این پناهگاه به موزه، به دلیل متروكه شدن آن پس از جنگ، بیش از 10 تن خاکبرداری از محوطه داخل آن براي پاكسازي انجام شد.

سرهنگ منتظري خاطرنشان کرد: نام موزه‌ای که قرار است در محل پناهگاه مذکور ایجاد شود «دا» خواهد بود و در آن، آثاری از هنرهای تجسمی با نمایه‌های فرهنگی متعلق به دوران دفاع‌مقدس با شاخص نقش زنان شهید در جنگ به نمایش درخواهد آمد. در جریان دفاع مقدس 313 زن در استان ايلام شهید شدند و موزه «دا» در واقع در جهت تبيین نقش زنان از جمله زنان شهید در جریان جنگ تحميلي ساخته می‌شود.

وی اضافه کرد : برای آماده كردن و بهسازی سازی اين پناهگاه 200 میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است.

نظرات ارسال نظر