دوشنبه 23 تیر 1399

دریاچه دوقلوی سیاه گاو پاک شد/ پاکسازی یک تن زباله در حاشیه دریاچه

سرپرست اداره محیط زیست آبدانان گفت: دریاچه دوقلوی سیاه گاو پاک از وجود آلاینده های مختلف پاک شده و در این راستا یک تن زباله در حاشیه دریاچه پاکسازی شده است.

رضا بسطام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:  به مناسبت هفته محیط زیست جمعی از مدیران اجرایی و دوستداران محیط زیست اقدام به پاکسازی دریاچه دوقلو از زباله کردند.

وی افزود: در این مراسم اعضا مقدار یک تن زباله را از حاشیه دریاچه پاک کردند.

این مسئول اظهار داشت: دریاچه دوقلوی سیاه گاو یکی از مناظر طبیعی بکر و جاذبه های توریستی است که در 26 کیلومتری این شهرستان و دارای 12 متر عمق 4 هزار و 500 متر مساحت است که در شمال شرقی شهرستان آبدانان واقع شده است.

اطراف این دریاچه بسیار زیبا را دشتها و کوه های نسبتا مرتفع فرا گرفته است و جلوه هایی زیبا در بهار و پاییز در اطراف این دریاچه موج می زند.

گلزارهای حاشیه دریاچه و و وجود حیوانات آبی در این دریاچه بر جذابیت و زیبایی این دریاچه افزوده است.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو شامل دو دریاچه است که بر اثر به وجود آمدن یک راه باریکه به دوقلو تبدیل شده اند و اثری دیدنی برای گردشگران به وجود آورده است.

رودخانه سیاه گاو پس از عبور از میان صخره ها و دره ها و ارتفاعات کبیرکوه واقع در شهرستان آبدانان به دو دریاچه تبدیل می شود که دریاچه نخست با اختلاف سطح اندک در بالادست دریاچه دوم قرار گرفته است.

آب این دریاچه از زیر زمین تامین می شود و طبق گفته مردم این دریاچه همیشه دارای آب است هر چند در سالهای اخیر به دلیل خشکسالی آب دریاچه کم شده است.

زباله در سیاه گاو

یکی از موارد تاسف بار در این دریاچه دقلوی زیبا وجود زباله در در کنار آن بود که چهره زشتی به دریاچه بخشیده بود.

ریختن روغن در آب، وجود زباله مختلف در در کنار دریاچه و نبود امکانات تفریحی و گردشگری مناسب از مهمترین موارد تاسف بار این دریاچه زیبا است که هر چند تلاشهایی برای این رفع این مشکلات می شود ولی اقدامان نسبت به زیبایی این دریاچه کم است و باید در طول سال مداوم باشد.

در مسیر آب هر دو دریاچه، انواع زباله یافت می شود که رفع این نقص آشکار نیازمند نگاه مسئولان و فرهنگ سازی عمومی گردشگران است.

شهرستان آبدانان در دامنه جنوبی کبیرکوه قرار دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگل و مراتع دارای سرزمین مستعد کشاورزی است.

این شهرستان دارای آثار تاریخی و گردشگری متنوعی است که ذوق را برای گردشگران ایجاد می کند که در گزارشهای بعدی خبرگزاری مهر آثار شهرستان مورد بازدید و معرفی قرار می گیرد.

نظرات ارسال نظر