آنچه که گرد و غبار در ایلام جا گذاشت/ از تنگی نفس مردم تا لغو پروازها

گرد و غبار که طی چند روز گذشته به طور مستمر در استان ایلام حضور داشته است، امروز نیز با غلظت کمتر استان را در برگرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، گرد و خاک این میهمان ناخوانده عربی برای هزارمین بار به ایلام آمده است.

 بارش گرد و غبار طی چند روز گذشته تمام مناطق استان ایلام به ویژه مناطق جنوبی و مرکزی را در بر گرفته و مردم را دچار مشکلاتی کرده است.

تردد و بیرون آمدن در این هوای غبارآلود بسیار خطرناک و مضر است و تمام مردم را دچار ناراحتی و بیماری‌های مختلف نیز خواهد کرد.

کارشناسان اعتقاد دارند به واسطه جنگ‌های متعدد رخ داده در کشور عراق، خاک این کشور را دچار آلودگی‌های شیمیایی کرده و تنفس چنین خاکهای آلوده ای برای مردم مرزدار ایلام خطرناک است.

تنفس در چنین هوایی برای همه اقشار جامعه خطرناک بوده و قشر کهنسالان، کودکان و بیماران قلبی و تنفسی نیز بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند.

شدت بارش گرد و غبار در استان ایلام طی چند روز گذشته به اندازه‌ای بود که سطح معابر، خیابان‌ها، خودروها، مغازه‌ها و تمام اجسام روی زمین را لایه‌ای از گرد و غبار پوشانده بود و امروز این پدیده با شدت کمتری بازهم در استان وجود دارد.

مشکلات تنفسی برای مردم

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: 93 نفر در اثر تنگی نفس ناشی از بارش گرد و غبار به مراکز درمانی ایلام مراجعه کردند.

عبادالله فلاحی گفت: این افراد طی روزهای گذشته بر اثر بارش شدید گرد و غبار احساس تنگی نفس کرده و به مراکز درمانی استان ایلام مراجعه کردند.

وی ادامه داد: از این تعداد 79 نفر به صورت سرپایی مداوا و 14 نفر نیز در مراکز درمانی استان ایلام بستری شدند.

لغو مکرر پروازهای فرودگاه ایلام

طی چند روز گذشته گرد و غبار علاوه بر اختلال در زندگی مردم، وضعیت عبور و مرور هوایی در استان را با مشکل مواجه کرد و همه پروازهای فرودگاه ایلام لغو شد.

مجتبی بیاتی مدیر فروگاه شهدای ایلام گفت: پروازهای ایلام به تهران به سبب بارش گرد و غبار شدید در این استان لغو شده است.

وی ادامه داد: بارش شدید گرد و غبار در فضای شهر ایلام و کاهش دید تا 500 متر سبب کاهش دید خلبان شده و این مهم سبب عدم نشستن و برخاستن پروازهای فرودگاه ایلام می‌شود.

فراکسیون مبارزه با پدیده ورود ریزگردها در مجلس تشکیل می شود

نماینده شهرستان های دهلران، دره شهر و آبدانان در مجلس از تشکیل فراکسیون مبارزه با پدیده ورود ریزگردها در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

علی محمد احمدی گفت: به منظور پیگیری عوارض و مشکلات ورود پدیده گرد و غبار و ریزگردها به ویژه در استان های غربی و جنوب غربی کشور تشکیل فراکسیونی از نمایندگان استان های درگیر با این پدیده در دست اقدام است تا موضوع از طریق بین المللی پیگیری شود.

از بین رفتن درختان بلوط و محیط بکر استان

استان ایلام با وسعت بیش از 20 هزار کیلومتر حدود 1.2 درصد مساحت کشور را تشکیل می دهد اما این استان زیبا چند سالی است درگیر معضل گرد و غبار شده است.

سهم جنگلهای استان 641 هزار هکتار است که تیپ غالب آن بلوط و گونه های همراه شامل بنه، ارژن، بادام، داغداغان، ارغوان، کنار، کهور، پده و غیره است، وجود این پدیده باعث خسارت جبران ناپذیری به این گونه های درختی شده است که البته خشکسالی و کم آبی هم در این قضیه موثر بوده است.

در حال حاضر خبری از زیبایی های چهار فصل استان ایلام نیست که بیشتر از معضل گرد و غبار نشات می گیرد و  گرد و غبار جذب گیاهان و درختان می شود و به مرور زمان باعث نابودی آنها می شود.

وجود پدیده گرد و غبار در استان ایلام باعث شده، طبیعت سرسبز در این استان خیلی زود تمام شود و ایلام به رنگ زرد در بیاید.

کوه ها، جنگلها، چشمه ها و مناظر طبیعی و بکر استان ایلام در هر چهار فصل سال زیبایی بی نظیری دارد و این جلوه های بدیع در تمام فصول سال به ویژه فصل تابستان در انتظار ورود گردشگران داخلی و خارجی است که به دلیل گرد و غبار آمار گرشگران استان ایلام نیز تا حد زیادی پایین آمده است.

نظرات ارسال نظر
  • علیدر تاریخ ۳ تير ۱۳۹۱

    کو گوش شنوا؟اگر یک دهم این گردو غبار در تهران،اصفهان یا مشهد بود آیا همه همین طور بی خیال بودند؟وظیفه ی نهادهایی مانند سازمان حفاظت محیط زیست چیست؟آیا مردم استان های ایلام ،خوزستان،بوشهر،کرمانشاه ولرستان اندازه ی تهران ارزش ندارند؟

    پاسخ به این نظر
  • علیدر تاریخ ۳ تير ۱۳۹۱

    مطابق آمار رسمی اعلام شده در هر متر مکعب مقدار 318 گرم ریز گرد وجود داشته که با در نظر گرفتن مساحت استان(20000 کیلومتر مربع) و با یک جساب ساده متوجه می شویم که در چند روز گذشته تقریاً مقدار 6100 تن!!!!!!!!!!! ریز گرد بر سر استان ایلام نازل شده است. آیا نباید به دنبال راه چاره بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    پاسخ به این نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال