دوشنبه 16 تیر 1399

آشنایی با غار طلسم ایوان - ایلام

غار طلسم در شرق دهستان سراب ایوان در ارتفاعات درون دریژ و در بالای کوه مانشت، در استان ایلام قرار دارد
غار طلسم توسط هیات کوهنوردی استان ایلام و با همکاری امور سیاحتی فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1369 شناسایی شد.
با توجه به شرایط خاص منطقه، کوهستانی بودن و وجود لاشه‌های متعدد حیوانات در داخل غار این محل زیستگاه مناسبی برای حیوانات درنده است. درازای این غار از ورودی تا انتهای آن 300 متر است که 100 متر اول آن به صورت فضای باز است.
در سقف غار استالاگتیت یا چکنده نیز وجود دارد. در عمق 100 متری غار یک سه راهی وجود دارد که یکی از دهلیزهای آن 20 متر عمق دارد و دهلیز آن نیز از فاصله 10 متری تنک تر شده و صعب العبور می‌شود.
پس از گذشتن از راه صعب العبور مذکور تا عمق 200 متری، غار به صورت نیم دایره امتداد دارد. از 260 متری به بعد عمق داخل مجرا باریک می‌شود.
سنگ‌های این غار، آهکی‌اند و قسمتی از کف آن خاکی و دیگر قسمت‌ها، سنگی‌اند. غار طلسم در فصل‌های گرم سال محلی برای گردش کوه‌پیمایان و علاقه‌مندان است.
این غار آن قدر صعب العبور، خطرناک و ناامن است که کمتر گردشگری تصمیم می‌گیرد به آن سفر کند. مگر آنکه قصد داشته باشد درندگان وحشی کوهستان را از نزدیک ملاقات کند!
نظرات ارسال نظر
  • آيتدر تاریخ ۲ ارديبهشت ۱۳۹۱

    با درود به شما. بنده در سال 1363 به همراه 10نفر ديگر به انتهاي غار رفتيم. آنچنان خطرناك هم نيست. بعد از گذر از چند دالان و اتاقك كه بعضي قسمت‌هاي آن به حالت سينه‌خيز بايد رفت، توانستيم به اتاقكي كه حدود 9متر مربع است برويم كه در آن كساني كه پيش از ما رفته بودند اسامي خود را نوشته بودند. هيچ جانوري به غير از خفاش در ان نيست. اما اسكلت‌هاي بزرگي متعلق به جانوران متعدد وجود دارد. مي‌توان گفت كه حدود 1 تا 2متر رسوب در كف غار در طي زمان ته‌نشين شده است. چند نفر از پسر عموهايم كه چند سال پيش از ما رفته بودن اظهار داشتند كه ما از آن اتاقك كوچك عبور كرديم و وارد دالان بسيار بزرگي شديم كه داراي يك آبشار بزرگ مي‌باشد. به گمان بعد از انها بوده كه مسير اتاقك به سمت ان آبشار بسته شده بود كه ما هر چه سعي كرديم راه را باز كنيم موفق نشديم. چراكه وسائيل مجهزي در اختيار نداشتيم. به نظر مي‌رسد اين غار مي‌تواند به يك منطقه ديدني تبديل گردد.

    پاسخ به این نظر