شنبه 14 تیر 1399

گرانی اخیر ارتباطی با طرح هدفمندی یارانه ها ندارد

 كشور در حال پوست اندازی از اقتصاد دولتی به اقتصاد آزاد است و گرانی های اخیر هیچ ارتباطی با طرح هدفمندی یارانه ها ندارد.
 
'مجتبی اعلایی' روز دوشنبه در نشست ستاد تنظیم بازار استان اظهار داشت: بر پایه گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام، قیمت برخی كالاها در استان از متوسط كشوری بسیار بالاتر بوده كه سبزی؛ میوه و تره بار و آب، برق و انرژی از جمله این اقلام است.
وی بیان كرد: خوشبختانه بخش بزرگ و مهمی از تغییر قیمتی كه در پی تاثیرگذاری و افزایش نرخ ارز در سال گذشته رخ داد، توسط دولت كنترل شد، با این وجود؛ همچنان به كنترل بیشتر دستگاه های نظارتی نیاز است.
اعلایی افزود: با توجه به تحول و فرآیندی كه در بخش هدفمندی یارانه ها وجود دارد، الزام ها و تغییرهای این حوزه كه منجر به افزایش قیمت كالاها و خدمات می شود، طبیعی است.
استاندار ایلام اضافه كرد: وقتی نرخ تمام شده انرژی بالا می رود، تولید كننده هم برای جبران به ناچار قیمت كالای خود را افزایش می دهد كه در اینجا نقش دولت به عنوان اهرم نظارتی و سوپاپ كنترلی بیشتر احساس می شود تا هیچ حقی از مصرف كننده، تولید كننده و توزیع كننده ضایع نشود.
وی ادامه داد: ارزانی در بسیاری از جاها و موارد خوب نیست، زیرا هر چند برای مصرف كننده منفعت دارد؛ اما ضرر و زیان تولید كننده را بدنبال خواهد داشت.
اعلایی یادآور شد: جدیدترین داده ها و ارقام اعلامی مركز آمار ایران از افزایش قیمت دو گروه كالایی در استان به نسبت متوسط كشوری حكایت دارد كه نرخ تورم آن ها در ایلام بسیار چشمگیر است.
وی این دو گروه كالا را شامل 'حبوبات، میوه و سبزی' و 'بخش سوخت، آب و برق و انرژی' عنوان كرد و گفت: در بحث سوخت چون نرخ اعلام شده در كشور یكی است، تورم به علت رعایت نشدن الگوی مصرف و افزایش استفاده در استان مشاهده می شود.
استاندار ایلام افزود: همچنین در بخش حبوبات، سبزی، میوه و تره بار به سبب ضایعات بیش از اندازه، قیمت تمام شده در بازار ایلام افزایش می یابد كه این میزان تورم را در حد بالایی نشان می دهد.
وی بر اعمال نظارت دستگاه های اجرایی دولتی در تثبیت قیمت ها و كنترل بازار استان تاكید كرد و اظهار داشت: تنظیم بازار ایلام نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق علمی دارد تا معلوم شود استان در كدام فرآیند؛ تولید، توزیع و مصرف با مشكل مواجه است.
اعلایی بیان كرد: استان ایلام سال گذشته و در ابتدای امسال در مصرف میوه، سبزی و حبوبات 195 درصد رشد تورمی داشت و این در حالی بوده كه متوسط كشوری نرخ تورم در اقلام یاد شده 47 درصد بوده است.
وی ادامه داد: علت اصلی این نرخ تورمی این است كه مقدار مصرف مردم ایلام از متوسط مصرف كشوری بیشتر بوده و ضایعات استان در بخش سبزی بالاست كه البته هزینه حمل و نقل كالاها نیز در افزایش قیمت تمام شده آن ها موثر است.
اعلایی گفت: 'بازار' فرآیند بسیار پیچیده ای بوده كه متغیرهای مختلفی در تعیین قیمت های آن تاثیرگذار است و كنترل همه این عوامل به سادگی در اختیار دولت نیست.
نظرات ارسال نظر
  • واعظدر تاریخ ۲۹ فروردين ۱۳۹۱

    راست میگه ارزانی چیز خوبی نیست. مردم گوسفند بخرند، سبزیهایشان را خوب پاک کنند- سعی کنند با یه لیوان آب حمام کنند - فاضلابهای خود را روان کنند- دستشویی میروند از شلنگ استفاده نکنند - آفتابه با خودشان ببرند- شبها زودتر بخوابند- قبل از خواب دستشویی برند- و... - بالاترین مقام اداری استان را ببین، چه میکنه این آقای اعلایی. خدا برای توسعه استان حفظش کنه. بگو ایشاالله

    پاسخ به این نظر