پنج‌شنبه 8 خرداد 1399

جزییات توافق ۶۰۰ میلیون دلاری "سیمره" / فروش برق به ترکیه برای ۵ سال

توافق جديد ايران و تركيه براي همكاري در ساخت نيروگاه تلميه ذخيره‌اي سيمره درحالي صورت گرفته است كه جزييات اين توافق شامل افزايش صادرات برق به سطح 400 مگاوات به همسايه غربي است.

به گزارش خبرنگار ايسنا، جزييات به دست آمده از توافق نيروگاهي ايران و تركيه نشان مي‌دهد كه این توافق‌نامه اعتباری بالغ بر 600 میلیون دلار براي اجرای طرح 1000 مگاواتی تلمبه ذخیره ای سیمره در اختیار شرکت آب و نیرو قرار می‌دهد که طی مراحل پیش بینی شده پرداخت و هزینه خواهد شد.

اين اعتبار طی پنج سال دوره اجرای این طرح مبلغ 240 میلیون دلار از محل فروش برق تولیدی شرکت توانیر و 360 میلیون دلار نیز توسط شرکت "گنت" تركيه از محل اعتبار بانک های ترکیه به صورت وام تامین و براي اجرای طرح تلمبه ذخیره ای سیمره هزینه خواهد شد.

دوره بازپرداخت سرمایه و هزینه‌های جانبی از طریق فروش برق به ترکیه در پنج سال دوم اجرای این طرح خواهد بود. اين درحالي است كه ايران در زمان حاضر امکان فروش 200 مگاوات برق به ترکیه را دارد که برای تامین 240 میلیون دلار باید افزایش ظرفیت در فروش برق داشته باشد که با هماهنگی های به عمل آمده تا حدود 400 مگاوات صادرات برق به ترکیه افزایش می یابد.

این توافق‌نامه میان شرکت توانیر، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و شرکت گنت ترکیه امضا شد. برای اجرای این طرح نيز کنسرسیومی متشکل از شرکت ایرانی "پرلیت" و شرکت های ترکیه ای VIG و گنت ایجاد شده است.

به گزارش ايسنا، طرح تلمبه ذخیره‌ای سیمره از دریاچه سد سیمره به عنوان مخزن پایین و با احداث مخزنی در ارتفاعات مشرف به دریاچه سد به عنوان مخزن بالا طراحی شده است و دارای ظرفیت 1000 مگاواتی (چهار واحد 250 مگاواتي) خواهد بود.

این نیروگاه تلمبه ذخيره‌اي با هدف تامین نياز بار پيك، كنترل فركانس شبكه برق منطقه و صادرات برق به کشورهای همسایه ساخته می شود. حجم مخزن بالایي این نیروگاه تلمبه ذخيره اي حدود 5/5 ميليون مترمكعب بوده و به وسيله دو رشته تونل آب بر به درياچه سد سيمره متصل می شود.

سد بتنی دو قوسی 180 متری سیمره به عنوان بلندترین سد استان ایلام در فاصله تقریبی 700 کیلومتری جنوب غربی تهران، حد فاصل دو استان ایلام و لرستان و 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر بر روی رودخانه سیمره ساخته شده است.
نظرات ارسال نظر