دوشنبه 23 تیر 1399

ممنوع شدن بهره‌برداری از گیاهان خود روی خوراکی در سطح ایلام

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان ايلام گفت: در سطح استان بیش از يك هزار گونه گیاهی رویش می‌کند.
مهندس عبدالسلام پیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: از این تعداد گونه گیاهی در مجموع 336 گونه گیاه دارویی، صنعتی و خوراکی وجود دارد.
وی با بیان اینکه گرایش مردم در سطح استان به گونه خود روي خوراکی بسیار زیاد است، افزود: پیاز و سیر کوهی، کنگر، پنیرک، والک، پاقازه، آوندول، آویشن، ازبوه و زعفران جو قاسم از مهمترین گونه‌هایی هستند که اقبال عمومی از آنها زیاد است.
پیری، تاثیرات میزان بارندگی سالانه را بر روی این گونه‌های گیاهی بسیار حساس دانست و گفت: در سالی که بارندگی نرمال باشد، استعداد تولید بیش از 700 تن محصولات فرعی از این قبیل وجود دارد.
معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان ايلام، ارزش ریالی برداشت سالانه گیاهان خود روي خوراکی در سطح استان را 850 میلیون تومان اعلام و عنوان کرد: در ایام فصل بهار که رویش و برداشت این گیاهان آغاز می‌شود، بین 300 تا 400 خانوار را به طور مستقیم به خود مشغول می‌کند.
وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده به ازای هر يك میلی‌متر کاهش بارش، تولید این گیاهان 1.4 کیلوگرم کاهش می‌یابد.
پیری با اشاره به اینکه میزان بارندگیها در سالهای اخیر در استان کاهش یافته است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر با توجه به وضعیت بارندگی در سطح استان، هرگونه بهره‌برداری از گیاهان خود روي خوراکی در سطح استان ممنوع شده است، چرا که با این وضعیت، بهره‌برداری بی‌رویه از این ذخایر خدادادی، آنها را رو به انقراض می‌کشاند.
معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان ايلام، اضافه کرد: متاسفانه برخی شهروندان با رفتن به کوه و کندن این گیاهان به صورت غیر اصولی و به اصطلاح از ریشه موجب نابودی این گونه‌های گیاهی شده‌اند که البته در شرایط کنونی در وهله اول، چیدن این گیاهان نباید صورت گیرد، ثانیا در صورت چیدن نباید غیر اصولی انجام شود.
نظرات ارسال نظر
  • طبیعت دوست در تاریخ ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۱

    خواهشمند است این موضوع ممنوع بودن برداشت گیاهان خودرو طبیعی درایلام جدی گرفته شود وبه صورت علنی اقدام شود تادیر نشده از انقراض این موهبت الهی جلوگیری شود

    پاسخ به این نظر