جمعه 20 تیر 1399

رکوردی از نوع تعداد زلزله/ ۹۶ زمین لرزه طی چهار روز در دهلران

از سی و یکم فروردین ماه امسال تا ساعت 8 صبح امروز سوم اردیبهشت ماه 96 بار زمین لرزه و پس لرزه در مناطق مختلف این شهرستان به وقوع پیوسته است که بزرگترین آنها پنج و یک دهم ریشتر ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای اخیر زلزله های مکرر این شهرستان مرزی و گرمسیری را لرزانده است.

به گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از ساعت 3 و 51 دقیقه بامداد امروز تا 8 صبح، هفت مورد زمین لرزه در این شهرستان رخ داده است.

بزرگترین زمین لرزه ها در این مدت سه و یک دهم ریشتر گزارش شده است.

اضطراب و نگرانی از این تعداد زمین لرزه بر مردم ساکن در این شهرستان مرزی حاکم شده است و مردم این شهرستان را نگران کرده است.

کارشناسان زمین شناسی علت وقوع این تعداد زمین لرزه را تغییر شکل پوسته زمین می دانند.

تاکنون این زمین لرزه ها در مناطق خارج از اماکن مسکونی و روستایی رخ داده است و خسارت جانی و مالی در بر نداشته است.

کارشناسان معتقدند دهلران در گذشته نیز سابقه زمین لرزه های زنجیره ای را داشته است اما انتظار وقوع زلزله شدید در این منطقه وجود ندارد.

بر اساس اعلام این کارشناسان دهلران در دامنه جنوبی تاقدیس کبیرکوه واقع شده و این منطقه بسیار لرزه خیز است.

راه اندازی اردوگاه اضطراری در دهلران

دو اردوگاه اضطراری اسکان در دهلران راه اندازی شده است.

معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار دهلران گفت:‌ به دنبال افزایش تعداد زمین لرزه های پی در پی،‌ دو اردوگاه اضطراری اسکان مردمی در این شهرستان ایجاد شده است.

غلام علیدادی گفت: این اردوگاه ها با به کارگیری و تجهیز 400 تخته چادر در مناطق امن و مبادی ورودی دهلران ایجاد شده است.

وی ادامه داد: این اقامتگاه های اضطراری به منظور اسکان مردم در جریان وقوع زلزله های احتمالی با قدرت و شدت بالا پیش بینی شده است.

به گفته معاون فرماندار مردم این منطقه در حالت اضطراری و مواقع مورد نیاز به منظور امنیت بیشتر می توانند از این اردوگاه ها برای سکونت استفاده کنند.

آمادگی دستگاه های اجرایی استان برای مقابله با اثرات زلزله

مدیر کل مدیریت بحران استان  گفت:  با وجود پیش بینی کارشناسان زلزله نگاری مبنی بر رخ ندادن زلزله مخرب در استان، دستگاه های اجرای از آمادگی لازم برای مقابله با اثرات این پدیده طبیعی برخوردارند.

حکیمی با اشاره به وقوع زلزله های پی در پی اخیر در شهرستان دهلران گفت: کارشناسان مدیریت بحران کشور، مرکز ژئو فیزیک، مرکز تحقیقات ساختمان مسکن و مرکز زلزله نگاری غرب کشور در این باره  تحقیق کرده و وقوع زلزله مخرب را پیش بینی نمی کنند.

شهرستان دهلران دومین شهر استان ایلام به لحاظ جمعیت و اولین شهرستان استان به لحاظ وسعت است که بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را در استان داراست.

دهلران در جنوب خاوری استان ایلام و جنوب باختری دینار کوه و در فاصله 228 کیلومتری ایلام و 100 کیلومتری شهرستان اندیمشک واقع شده است.

این شهرستان بعد از دوران جنگ و بازسازی به صورت یک شهر توریستی درآمده است و به خاطر منابع عظیم نفت و زمین های وسیع و مستعد کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است.

بیشتر آبادی ها که در اثر جنگ تحمیلی و اشغال آن ها خالی از سکنه شده بود و بعد از جنگ و بازسازی دوباره اسکان یافته اند. آب و هوای دهلران گرم است و بیشترین دما در تابستان گاهی از 50 درجه نیز بالاتر می رود.

قدمت منطقه دهلران به هزاران سال پیش بر می گردد و همواره با جلگه بین النهرین در ارتباط بوده است.

با بررسی هایی که در ساختار کلی سرزمین باستانی دهلران صورت گرفته نشانگر این حقیقت است که یکی از کانون های باستانی ایران به شمار می رفته است و با وجود این همه پیشنیه تاریخی و اهمیتی که دارد کم تر شناخته شده است.

کاوش هایی که در سرزمین دهلران انجام گرفته روشنگر این حقیقت است که انسان دراین منطقه در حدود 8 هزار سال پیش از میلاد از دونوع گونه نبات یعنی گندم و جو وحیواناتی نظیر میش و بز استفاده می کرده است.

بر اساس شواهد به دست آمده به وسیله باستان شناسان همچنین آزمایش های فراوان هول و کنت دی فلانری در سال 1961 بر روی تپه های علی کش (تپه باستانی علی کش با وسعتی به قطر حدود 135 متر که ضخامت لایه های باستانی آن به حدود هفت می رسد) و چغا سفید و دیگر مناطق باستانی این منطقه انجام گرفته، نشانگر این حقیقت است که انسان در فاصله میان 5500 تا 7500 قبل از میلاد در این منطقه به اهلی کردن گاو و کشت دانه های گیاهی مانند عدس و ماش و کتان توفیق یافته است. 

نظرات ارسال نظر