یک‌شنبه 15 تیر 1399

علت تعطیلی ۳۰ دفتر و آژانس مسافرتی در ایلام و مهران چیست؟

مسوول مجمع صنفی آژانسهای مسافرتی ایلام گفت: چرا مسوولان استان به ما می‌گویند مصوبات سفرهای هیت دولت در خصوص آژانسهای مسافرتی لازم‌الاجرا نیست، در حالی که مصوبات هیت دولت لازم‌الاجراست.
امیر ولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ضمن بیان اینکه بیش از يك سال است که از تعطیلی آژانسهای مسافرتی در ایلام و مهران می‌گذرد، اظهار کرد: عدم پیگیری مصوبات سفرهای استانی دولت به ایلام از سوی برخي مسوولان استان، عاملی بود تا بیش از 30 دفتر و آژانس مسافرتی در ایلام و مهران تعطیل شود.
ولی‌زاده تصریح کرد: از زمانی که تردد انفرادی از مرز مهران ممنوع شد، مسافرانی که برای رفتن به عتبات عالیات به این مرز مراجعه می‌کردند، با موانعی مواجه شدند که بعد از یک هفته سردرگمی و جمع شدن چند نفر دیگر در قالب کاروانی توسط شرکت مذکور روانه عراق می‌شوند.
مسوول مجمع صنفی آژانسهای مسافرتی ایلام همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ مسافری با وجود اداره كل حج و زیارت استان بدون اجازه شرکت شمسا از مرز مهران خارج نمی‌شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه مسوولان استان به ما گفتند که مصوبات سفرها در خصوص کار شما لازم‌الاجرا نیست و این در حالی است که پیگیری‌های ما برای تحقق این مهم، حتی خود ما را نیز خسته کرده است.
وی گفت: تعطیلی دفاتر گردشگری برای هر صاحب آژانسی علاوه بر بیکار کردن نیروهای خدماتی آن، موجب متضرر شدن 50 میلیون تومانی ما شده است، چرا با وجود مرز بین‌المللی مهران و تصوری که از برکات آن داشتیم، وضع باید این گونه باشد؟
مسوول مجمع صنفی آژانسهای مسافرتی ایلام با بیان اینکه عایدات اين شرکت برای مهران و مهرانی‌ها جز ریختن زباله و پسماند مواد خوراکی که حتی از شهرهای دیگر خریداری شده‌، چیز دیگری نیست، اضافه کرد: شهرداری مهران در سالهای گذشته که تردد به صورت انفرادی رایج بود، بابت حفظ پاکیزگی و بهداشت محیط 3 هزار تومان از هر مسافر می‌گرفت که در حال حاضر این موضوع از سوی شرکت شمسا منتفی شده است.
ولی‌زاده با بیان اینکه در ایام نوروز روزانه 70 کاروان 40 نفری از این طریق این شرکت از مرز مهران به عراق مسافرت کرده‌اند، بیان کرد: این در حالی است که صاحبان دفاتر و آژانسهای مسافرتی ما باید فقط نظاره‌گر این قضیه باشند.
وی با اشاره به مصوبات دور دوم و سوم سفر هیت دولت به استان در خصوص دفاتر و آژانسهای مسافرتی ایلام اضافه کرد: در دور دوم سفرها مقرر شد که فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در اجرای تورهای سیاحتی- زیارتی ورودی و خروجی به عتبات عالیات اجرا شود که اين گونه نشد.
ولی‌زاده، لغو ممنوعیت تردد کاروانهای انفرادی در مرز بین‌المللی مهران را مصوبه دور سوم سفر اعلام کرد که هنوز اجرایی نشده و خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایل رکود کاری دفاتر مسافرتی ما، برگزاری تورهای داخلی از سوی برخی از ادارات استان است که خودشان بدون استفاده از پتانسیلهای ما این کار را انجام می دهند.
علی قاسم‌پور، سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه تعداد افرادي که در نوروز امسال از عراق وارد مرز بین‌المللی مهران شده‌اند، 170 هزار و 449 نفر بوده استف گفت: در حال حاضر هیچ مسافری از طریق دفاتر مسافرتی ایلام و مهران به عتبات عالیات فرستاده نمی‌شود، چون مجوز مبادی خروجی بر عهده حج و زیارت است.
وی افزود : بند "ب" فقط در خصوص مرز مهران نیست، بلکه این بند برای برگزاری تورهای داخلی در استان و کشور حتی خارج از کشور است که البته کشورهای زیارتی عراق و عربستان را شامل نمی‌شود.
قاسم‌پور بند "پ" را مختص سازمان حج و زیارت دانست و گفت: انتظار ما از این دفاتر این است که در برگزاری تورهای داخلی استان و کشور یا به عبارت دیگر ایرانگردی فعالیت کنند.
سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، اعلام برنامه‌های گردشگری هر دفتر را از سوی آن دفتر، عاملی برای رونق کاری آنها دانست و گفت: روزانه 5 تا 6 هزار نفر از مرز مهران تردد دارند که ساماندهی ورودی عراق به ایران در مرز مهران می‌تواند تحولی بزرگ در این زمینه ایجاد کند.
وی با بیان اینکه کار مطالعاتی ساماندهی ورودی از مهران توسط میراث فرهنگی استان در حال اجراست و تا پایان اردیبهشت ماه جاری انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: برگزاری تورهای مذهبی برای مسافران عراقی که به کشور ما می‌آیند، از سوی آژانسهای ایلام، آنها از وضعیت کنونی خارج می‌کند.
قاسم‌پور به مصوبات دور دوم ، سوم و چهارم هیت دولت به استان اشاره و عنوان کرد: در این زمینه پیشنهاداتی برای ایجاد رونق آژانسهای مسافرتی ارایه کردیم و حتی برای هماهنگی دفاتر نیز شرکت هماهنگ کننده دفاتر خدمات مسافرتی استان را تشکیل دادیم.
سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه کرد: عملا این مصوبات اجرا نشده، چون فقط حج و زیارت باید در آنجا فعالیت کند که البته ما نیز انتظار داریم برای حمایت از آژانسها و استفاده بیشتر از ظرفیتهای مرز مهران، بخشی را به دفاتر ما اختصاص دهند.
وی ساماندهی ورودی‌ها به مهران را از سوی مقامات عراقی، عاملی برای رونق کاری دفاتر خدمات مسافرتی ایلام دانست و ضمن بیان اینکه دفاتر ما نیز توانایی برگزاری تورهای مذهبی را دارند، گفت: افزایش پروازهای فرودگاه ایلام نیز به نوبه خود در جذب گردشگر در استان موثر است.
قاسم‌پور تصریح کرد: توسعه بسترها و زیرساختها در سطح استان می‌تواند باعث جذب گردشگر شود.
حسین نیک‌روش، جانشین اداره‌كل حج و زیارت استان ایلام نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه به خاطر آنکه دفاتر زیارتی از تعداد نیاز استان بیشتر بود، بعضی از آنها تعطیل شدند، اظهار کرد: تعداد زیاد دفاتر، انگیزه فعالیت در برخی از آنها را کاهش داده بود و متاسفانه فقط به دنبال جذب زائر انفرادی و اعزام آنها به کربلا بودند، به این دلیل که سود حاصل از این کار چندین برابر اعزام زائران از دفاتر زیارتی مجاز و به صورت کاروانی بود.
نیک‌روش با اشاره به اینکه دفاتر زیارتی در خصوص جذب و ساماندهی زائرین عراقی که به کشور وارد می شوند، فعالیت خاصی نداشتند، افزود: این در حالی است که این دفاتر باید با حمایت اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان، تمرکز خود را بر این امر معطوف کنند، البته که جاذبه‌های توریستی و مذهبی استان نیز می‌تواند محرک این امر باشد.
وی همچنین با اشاره به اینکه هزینه‌های جاری سفر از استان ایلام به کشورعراق به نسبت سایر استانها دیگر تا حدود 600 هزار ریال کمتر است، تصریح کرد: همه مصوبات سفر هیئت دولت و قولهای که ریاست سازمان حج و زیارت کل کشور در سفر های استانی به ایلام داشتند، اجرایی شده است.
جانشین حج و زیارت استان با بیان اینکه اطلاع رسانی خدمات شرکت شمسا در تورهای زیارتی کمتر انجام شده است، به همین دلیل نیز خدمات این شرکت تحت تاثیر جوسازی و شایعات افراد مغرض قرار گرفته است، تصریح کرد: بیش از 3 سال است که زائرین کاروانهای عتبات عالیات توسط اداره حج و زیارت و شرکت شمسا ساماندهی می‌شوند و برای منتفع شدن بیشتر مردم مهران در خانه‌های مردم مهران که به عنوان زائرسرا مجوز قانونی دارند، اسکان می‌یابند و این رویه، اشتباه بودن شایعات و جوسازی افراد مغرض را نشان می‌دهد.
وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی صورت گرفته بین سازمان حج و زیارت، شرکت شمسا و فرمانداری و نیروی انتظامی مهران و دیگر ارگانهای مربوط، بدون هیچ مشکلی سالانه بیش از یک میلیون زائر از پایانه مرزی مهران تردد می‌کنند.
به گفته فیض‌الله جوادی، مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌ها استان نيز، سال گذشته بیش از يك میلیون و 700 هزار نفر از پایانه مرزی مهران جابجا شده‌اند که از این تعداد بیش از يك میلیون ایرانی و 700 هزار نفر خارجی بوده که اغلب از کشور عراق بوده‌اند.
وی با بیان اینکه 18 هزار مسافر خارجي در ایام نوروز امسال در این پایانه جابه جا شده‌اند، افزود: این مسافران خارجی از کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان بوده‌اند.
گزارش: رضا نجفی، خبرنگار ايسنا در ايلام
نظرات ارسال نظر