دوشنبه 30 دی 1398

استان ایلام رکورد نرخ بیکاری را شکست + جدول مقایسه‌ای نرخ بیکاری در استان‌ها

نرخ بیکاری برای 3 ماهه ابتدای سال‌جاری در 21 استان دورقمی، 9 استان تک‌رقمی و برای 4 استان بالای 17 درصد بوده است، با این حال خراسان جنوبی کمترین و ایلام بیشترین بیکاری را ثبت کرده‌اند.
به گزارش خبرنگار مهر، بررسی جدیدترین آمار نرخ بیکاری بهار سال جاری در 31 استان کشور نشان می دهد که 21 استان در بهار 91 دارای نرخ بیکاری دورقمی و بالای 10 درصد بوده است. در این بخش تنها در 9 استان نرخ بیکاری تک رقمی و زیر 10 درصد بوده است.
بر پایه این گزارش، بالاترین نرخ بیکاری کشور در بهار امسال مربوط به استان های لرستان با 19.3 درصد و ایلام با 21 درصد بوده است. لرستان در سال های اخیر علاوه بر ثبت نرخ های بیکاری بالا در فصول مختلف؛ دارای نرخ های بالای بیکاری سالیانه نیز بوده است.
علاوه بر استان لرستان، استان های قم با 14.3 درصد، فارس با 18.3 درصد، تهران 14.6 درصد، البرز با 16.9 درصد و اصفهان با 14.2 درصد نیز در گروه استان های با نرخ بیکاری بالا و دورقمی کشور در بهار امسال بوده اند.
بهترین نرخ های بیکاری در استان های آذربایجان غربی با 9.7 درصد، خراسان جنوبی با 6.5 درصد، خراسان شمالی 9.1 درصد، کرمان 7.5 درصد، کهکیلویه و بویراحمد با 9.8 درصد، گلستان با 7.8 درصد، و یزد با 9.5 درصد؛ به ثبت رسیده است.
خراسان جنوبی در بهار سال جاری با 6.5 درصد بیکاری؛ بهترین استان کشور در مقابل ایلام با 21 درصد به عنوان بالاترین نرخ بیکاری بود.
به نظر می رسد نرخ بیکاری در برخی از استان ها مانند آذربایجان شرقی طی یکسال اخیر افزایش یافته و از 8.8 درصد بهار 90 به 12.6 درصد در بهار امسال رشد یافته است. این موضوع در مورد برخی دیگر از استان ها مانند ایلام، تهران، خراسان رضوی، زنجان، قم، گیلان و مازندران نیز دیده می شود.
البته در برخی دیگر از استان ها مانند اردبیل، خراسان جنوبی، سمنان، فارس، کردستان، کرمان و کهکیلویه و بویراحمد نیز بهتر شده است و طبق آمارها بیکاری در این استان ها کاهش یافته است.
وضعیت اشتغال زایی در 3 بخش اصلی خدمات، کشاورزی و صنعت نیز نشان می دهد که خدمات همچنان بیشترین سهم از اشتغال زایی کشور را به میزان 47.3 درصد را در اختیار دارد. پس از خدمات، صنعت به میزان 32.4 درصد کل اشتغال زایی کشور و کشاورزی نیز به میزان 20.3 درصد را محقق کرده اند.
نظرات ارسال نظر
 • در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

  کسب این مقام بر مردم سلحشور و شهیدپرور و مقاوم ایلام مبارکباد.

  پاسخ به این نظر
 • یه بیکار ایلامیدر تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

  واقعا دستشون درد نکنه نسبت به سال 90پیشرفت خوبی داشتیم.آخرش ایلام هم توی یه چیزی پیشرفت داشت و اول شد واقعا آدم واسه این همه اشتغال زایی حال میکنه .دیگه بیش از حد به فکر اشتغال هستند و زحمت می کشند . بابا یه ذره هم استراحت کنید و گر نه از پا می افتید

  پاسخ به این نظر
 • ناشناسدر تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

  ای ول .ای ول. بیکاری رو ای ول .مسئولین رو ای ول

  پاسخ به این نظر
 • بچه های مانشتدر تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

  مسئولین ایلامی کم واسه خدا کار کنید یه ذره ی کوچولو هم به فکر خودتان باشید. این پیشرفت ایلام نسبت به سال گذشته نتیجه تلاش و زحمت شبانه روز مسئولینه .سعی کنید این رتبه اولی رو حفظ کنید و از دست ندید

  پاسخ به این نظر
 • بی کاردر تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۱

  ای ولا. له وه سه!

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۱

  خدایا اجرشون بده این مسئولای ایلام بخاطر زحماتشون...اخیش یه بار ایلام اول شد

  پاسخ به این نظر
 • ناشناس4620در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۱

  وقتی خودمون هم سهیم هستیم الان من خودم تو یه جا کار میکنم که مدیر عامل اونجا بالغ بر 5نفر از افراد معرفی شده که چند جای دیگه کار می کنند به عنوان مشاور استخدام کرده که به خدا هیچ ارتباطی با ان کار ندارند....

  پاسخ به این نظر
 • اسماعیلدر تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۱

  این هم کاش ذکر میکردند که بسیاری از جوانان بیکار ایلامی چند سالی است که فوج فوج از بیکاری به خارج از کشور بخصوص استرالیا و هلند مهاجرت کردند

  پاسخ به این نظر