دوشنبه 23 تیر 1399

"زالزالک" دلواپسی‌ها را کنترل می‌کند

یک کارشناس گیاهان دارویی معتقد است مصرف روزانه یک فنجان چای زالزالک، بدن را در برابر تنش‌های روحی مقاوم کرده و به کنترل دلواپسی‌ها کمک می‌کند.

دکتر علی مهدوی، عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: زالزالک، ولیک، تفاح‌البری، زعرورالادویه، وملاویلک، گویج، گتو، کوت کوتی، کمار، ولک، گوژ، کویچ و کرجیل نام‌های محلی مختلف برای گونه‌های مختلف زالزالک است که در ایلام "گویج" رایج‌ترین نام برای این میوه است.

وی با بیان اینکه در کتب گیاه‌شناسی قدیم به این میوه "زعرور" اطلاق می‌شد و در برخی نقاط کشور به آن "دولانا" می‌گویند، گفت: نام زالزالک از زمانی بر این میوه گذاشته شد که فروشندگان دوره‌گرد آن را بچه زال تصور کردند، چون در فارسی به میوه درخت سدر بستانی "کُنار" و به نوع کوهی آن "زال" می‌گویند و به دلیل شباهتی که با هم دارند، عده‌ای آن را بچه زال و زالزالک نامیده‌اند که این نام هم اکنون مرسوم شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام ادامه داد: زالزالک هر چند یک میوه ایرانی است، ولی از قدیم علاوه بر ایران، در قسمت‌های مختلف اروپا و آسیا کاشته می‌شد.

وی در مورد موارد مصرف و خواص دارویی زالزالک گفت: زالزالک یک ماده مهم دارویی است که مصرف آن قرن‌ها پیش تا به امروز برای درمان نقرس و ورم حجاب حاجز به کار می‌رفت و پوست ساقه آن را جهت رفع تب و میوه آن را برای رفع اسهال و گل‌های آن را برای تنظیم کار قلب و فشار خون استفاده می‌کردند.

مهدوی با بیان اینکه برای تسکین تشنجات‌ عصبی و درمان آرتریواسکلروز، دوپواترین، هماتوری و سل ریوی از زالزالک استفاده می‌شده است، گفت: این میوه یکی از بهترین آرام‌کننده‌های گیاهی است و به طور کلی دم‌کرده گل‌های سفید و یا گرد گل خشک شده آن برای رفع خستگی، بدخوابی، تنگی نفس، سرگیجه، تپش قلب، اضطراب، استرس و برای کاهش کلسترول خون، احساس صدا در گوش و نظایر آن مفید است.

وی ادامه داد: تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که آنتی اکسیدهای این گیاه و بابونه و بومادران از همولیز گلبول‌های قرمز جلوگیری می‌کند و گیاهان بابونه، بومادران و زالزالک به عنوان دارنده‌های آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های مبتنی بر "پرااکسیدان لیپید" موثر است و عصاره "پلی فنولیک" آن 49.7 درصد همولیز گلبول‌های قرمز را مهار کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام دارا بودن "فلاونوییدها" با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی در درمان بیماری‌های قلبی و عروقی را از دیگر خاصیت‌های زالزالک عنوان کرد و گفت: به طور کلی خواص میوه زالزالک شامل ضد کمی ویتامین c، ملین، مقوی معده، مفتح و بازکننده گرفتگی‌ها و محرک است.

مهدوی ادامه داد: میوه زالزالک بسیار قابض است و می‌توان از آن در موارد اسهال و اسهال خونی استفاده کرد و خاصیت قابض بودن آن به دلیل مقدار زیاد تانن موجود در آن است، اما در هسته زالزالک، ماده "آمیگدالین" وجود دارد که دارای اثر سمی است و باید از خوردن آن اجتناب کرد.

علی فرضی‌نژاد، کارشناس گیاهان دارویی نیز اظهار کرد: زالزالک موجود در ایلام از نوع زرد بوده و تا 8 متر ارتفاع دارد.

وی گل‌آذین متراکم، دارای 3 تا 8 گل و پوشیده از کرک‌های نمدی متراکم و سفید را از دیگر ویژگی‌های زالزالک نامید و گفت: گل‌های این میوه سفید و به قطر 12 تا 16 میلی‌متر، کاسبرگ‌های سه گوش، روی میوه برگشته بوده و میوه آن عموما در ایلام زردرنگ است.

وی ادامه داد: اگرچه در بسیاری مناطق، چای زالزالک به صورت کیسه‌ای و آماده در دسترس مردم قرار دارد، اما تهیه این نوشیدنی از میوه تازه همراه با طعم خوش، خواص بیشتری دارد به این ترتیب که با افزودن یک تا دو قاشق غذاخوری میوه خرد شده زالزالک به یک فنجان آب جوش، پس از10 الی 15 دقیقه، این دم کرده گیاهی آماده مصرف است. از آنجا که گل و برگ‌های این میوه نیز خواص فراوانی دارد، افزودن یک قاشق برگ و گل خشک شده زالزالک به چای آن توصیه می‌شود.

کارشناس گیاهان دارویی ادامه داد: چای زالزالک، آرام‌بخش است، بنابراین افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند و یا دچار انقباضات مکرر عضلانی می‌شوند بهتر است این نوشیدنی را بیشتر مصرف کرده و آن را جایگزین چای در محل کار خود کنند.

فرضی‌نژاد مصرف منظم چای زالزالک برای افرادی که از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند را مفید دانست و بهبود خون‌رسانی به قلب را از اثرات آن دانست و ادامه داد: این دم نوش خوش عطر، کمترین خطر را برای مصرف‌کنندگان دارد و برای افرادی که از افزایش فشار خون رنج می‌برند مفید است.

وی ادامه داد: پژوهش‌ها بیانگر این است که چای زالزالک تقویت کننده مؤثری برای قلب است؛ به همین دلیل به بهبود بی‌نظمی‌های ضربان قلب و بسیاری از اختلالات مربوط به آن کمک می‌کند.

این کارشناس گیاهان دارویی تقویت عضلات عروق، کاهش احتمال تشکیل لخته و پیشگیری از سکته قلبی را از دیگر خواص این میوه برشمرد که به دم کرده زالزالک نسبت داده می‌شود و این نوشیدنی در تنظیم عملکرد دستگاه گوارش نیز مؤثر است و علاوه بر تنظیم میزان کلسترول خون، به کاهش علائم بیماری اسهال کمک می‌کند.

وی ادامه داد: مصرف روزانه یک فنجان چای زالزالک بدن را در برابر تنش‌های روحی مقاوم کرده و به کنترل دلواپسی‌ها کمک می کند.

نظرات ارسال نظر