قطع درختان در ایلام+ گزارش تصویری / اختصاصی

منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ یکی از مناطق حفاظت شده استان ایلام است، این منطقه در این روزها پذیرای عشایری است که خود را برای کوچ زمستانه آماده می کنند، ولی در نتیجه این اسکان  اتفاقات دردنکی رخ داده است که نتیجه آن زخمی شدن طبیعت و خساراتی جبران ناپذیر است.

 

عشایری که در منطقه (مله گون) اسکان کرده اند بدون توجه به تابلوهای منطقه حفاظت شده اقدام به قطع درختان برای چرای دام خود کرده اند و می توان به جرات گفت که بیشتر درختانی که در مسیر جاده خاکی و محل عبور گوسفندان آنها بوده از بین رفته اند.

 

آن چیزی که در این منطقه اتفاق افتاده بود و نگارنده خود به عینه شاهد بوده ام مصداقی از بی رحمی نسبت به طبیعت است، نهالهایی که با گذشت ده یا بیست سال تازه داشتند جان می گرفتند که بلوطی زیبا و تناور  شوند قطع شده بودند، یا درختان کهنسالی که جز تنه آنها چیزی باقی نمانده بود.

 

یکی از علل بروز چنین اتفاقاتی را بی توجهی مسئولین منابع طبیعی استان ایلام می توان قلمددکرد، گرچه  آنها ممکن است دلایلی مانند نبود قوانینی که بتوان با استناد به آن  با متخلفین برخورد قاطع و بازدارنده انجام داد یا نبود نیروهای این ارگان در مناطق را برشمارند اما آنچه در پایان در این منطقه زیبا باقی می ماند درخت های قطع شده، شاخه های شکسته و طبیعتی زخم خورده است.

 

 

قطع درختان در ایلام

 

قطع درختان در ایلام

 

قطع درختان در ایلام

 

 

 

قطع درختان در ایلام

 

قطع درختان در ایلام

 

قطع درختان در ایلام

نظرات ارسال نظر
  • عبدالسلام پیریدر تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۱

    با سلام خدمت مخاطبین محترم و تشکر از دلسوزی نگارنده مطلب به استحضار می رساند یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی نسبت به تشکیل پرونده و ارجاع آن به مقام قضایی اقدام نموده است. همانطوریکه در مطلب هم آمده منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است نه منابع طبیعی، با این حال باز هم پرسنل منابع طبیعی استان با خاطیان برخورد قانونی انجام داده اند. با تشکر

    پاسخ به این نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال