بازنمایی شخصیت آیت الله حیدری ایلامی توسط حوزه هنری ایلام

زندگی آیت الله حیدری ایلامی از مجتهدان معاصر و عضو مجلس خبرگان رهبری دستمایه ساخت سریال انیمیشن "مرد مهربان" به کارگردانی محمد زرین قلم و جعفر میرناصری قرار می گیرد.
به گزارش خبرنگار کردپرس آیت الله حیدری ایلامی از مجتهدان معاصر و عضو مجلس خبرگان رهبری ایلام بود. وی در سازماندهی مقاومت مردم در برابر تجاوز عراق به خاک ایران نقش و حضور فعال داشت و اولین ستاد جذب و هدایت کمکهای مردمی را راه اندازی کرد. اکنون زندگی این مجتهد فقید دستمایه ساخت سریال انیمیشن "مرد مهربان" قرار گرفته تا این شخصت ماندگار ایلامی بازنمایی شود.
بودجه ی این محصول ارزنده توسط حوزه ی هنری ایلام تامین و با کارگاه انیمیشنی که در اختیار کارگردانان این سریال، محمد زرین قلم و جعفر میرناصری قرار داده شد و کار ساخت این مجموعه تسهیل پیدا کرده است.
میرناصری یکی از کارگردانان این سریال در این ارتباط گفت: داستان از ابتدای جنگ تحمیلی تا آزادسازی مهران امتداد دارد .تحقیقات کار به عهده حسین عزیزیان بود. ایشان کتاب ها، فیلم ها و سایت های مختلف را بررسی کرد و حتی با همرزمان و خانواده آیت الله حیدری دیدار کرد. یعنی ما هم منابع نوشتاری و هم منابع شفاهی را مد نظر قرار دادیم.
محمد زرین قلم دیگر کارگردان سریال "مرد مهربان" نیز در مورد فیلمنامه اظهار داشت: چون در مقطع جنگ هم من و هم آقای میرناصری و عزیزیان حضور داشتیم، خاطرات خود را از آن دوران نوشتیم تا در فضاسازی بهتر عمل کنیم. تقریبا همه ما آن زمان کودک بودیم و بیشتر دوران آوارگی و بمباران ها را به یاد داشتیم.
وی افزود: این کار می توانست یک سریال 30 قسمتی باشد، چون خاطرات و اتفاقات شخصیت اصلی داستان متنوع و بسیار بود. اما مجبور شدیم این اتفاقات را گزینش کنیم و چون مخاطب اصلی ما کودک و نوجوان است جذابیت را ملاک قرار دادیم. فیلمنامه را حمدالله جمالی نوشت و برای تولید در ده قسمت 7 دقیقه ای کار را شروع کردیم.
گفتی است آیت الله حیدری نخستین کسی است که دادگاه عدل اسلامی را به همین نام شش ماه قبل از پیروزی انقلاب در منزل خود بنیان نهاد و به شکایات و اختلافهای مردم رسیدگی می کرد و نیز اولین کسی است که حدود اسلامی را قبل از پیروزی انقلاب بدون اعتنا به تهدیدهای ساواک و شهربانی وقت در مسجد جامع ایلام در برابر دیدگان مردم جاری ساخت.
قبل از ساخت این انیمیشن که قاعدتا کار بسیار بزرگ و ماندگاری است کتابی با عنوان "معراج شقایق" در شرح زندگانی وی منتشر شده و هم اکنون هم یکی از پر تردد ترین خیابان های شهر ایلام به نام ایشان مزین است.
نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال