صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

پی نوشت
روح اله پورنصرت

 • بعدی
 •  
     انتخابات شورا و برنامه محوری

  با توجه به در پیش بودن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و نظر به اهمیت شوراها بعنوان دو بازوی نظارتی و اجرایی نظام مدیریت شهری، ضرورت انتخاب و ورود افراد توانمند و کاردان به پارلمان شهری موضوعی روشن و با اهمیت است.
  لذا با توجه به این مقدمه، در این نوشتار  و به طور مختصر به بررسی یکی از مولفه ها و پارامترهای کلیدی برای انتخاب کاندیدای اصلح یعنی "برنامه محوری" می پردازیم.

  پاسخ شما به اين پرسش چيست؟ در انتخابات شورای شهر به کدام کاندیدا رای می دهید؟

  🔸یک جواب رایج این است:
  به آدم‌های مدبر و متخصص و پاک‌دست.
   اما به نظر من کاربلدترین و سالم‌ترین آدم‌ها، اگر برنامه مشخصی برای ورود به شورای شهر نداشته باشند، در سیستم عریض و طویل فعلی مضمحل و بی‌اثر خواهند شد. بنابراین  اولین بخش جواب این است: به کاندیدایی رای دهیم که برنامه مشخص و روشنی برای عضویت در شورای شهر دارد. به تبع این پاسخ، حال صورت سوال هم تغییر می‌کند، سوال این است که:

   به کدام برنامه‌ها رای دهیم؟

  🔸به گمانم روشن است این‌که کسی بگوید مشکلات شهر را حل می‌کنم یا مشارکت شهروندان را در اداره امور شهر بالا می‌برم، یا در جهت حل فلان مسئله تلاش می کنم، به فلان موضوع اهتمام دارم؛ برنامه نیست، از جنس حرف‌های کلی و سنجش‌ناپذیری است که همواره می‌تواند تاحدی درست و تا حدی نادرست باشد فارغ از این‌ که در چهار سال عضویت کاندیدای مربوط دقیقا چه اتفاقات و تغییراتی رخ دهد.

  🔸این‌که کسی عدد و رقم مشخص بدهد و درواقع هدفش را به صورت سنجش‌پذیر ارایه کند، یک پله بالاتر است اما همچنان کافی نیست.

  🔸مثلا این‌که کسی بگوید قیمت بلیط مترو و اتوبوس را به نصف قیمت فعلی کاهش می‌دهم، در فلان نقطه شهر زیرگذر یا روگذر می سازم،  یک وعده سنجش‌پذیر است اما مشکلش اینجاست که نمی‌گوید "چطور" قرار است چنین اتفاقی بیفتد؟ آیا اساسا تحقق چنین هدفی در حیطه اختیارات شورای شهر هست؟
  گذشته از این، هزینه این طرح قرار است چطور تامین شود؟ برنامه مشخص فقط به معنای وعده‌های عدد و رقم دارِ فریبنده نیست، بخش مهم برنامه‌ها بخشی است که توضیح می‌دهد "چطور" قرار است چنین اهدافی محقق شود.

  🔸اما حتی برنامه داشتن کاندیدا به معنای ارایه اهداف سنجش‌پذیر به همراه شرح چگونگی تحقق آن اهداف هم همة آن چیزی نیست که یک کاندیدا باید داشته باشد، می‌شود یک پله دیگر هم بالاتر رفت و گفت خوب است برنامه‌ها به جای تغییر کوتاه‌مدت واقعیت، تغییر بلندمدت مکانیزم‌های شکل‌دهنده به واقعیت را هدف بگیرند. یعنی این‌طور نباشد که تغییرات فقط منحصر به زمان بر سر کار بودن افراد خاصی در شورا باشد و از فردای اتمام عضویت آن‌ها و جایگزینی افراد دیگر، باز در بر همان پاشنه قبل بگردد. در مقایسه میان دو برنامه روشن و سنجش‌پذیر، آن برنامه‌ای در الویت است که به جای تغییر واقعیت در کوتاه‌مدت و تنها در زمان بر سر کار بودن افراد خاص، تغییرات پایدار را از طریق تغییر ساختار و مکانیزم شکل‌دهنده به واقعیت هدف بگیرد.

     ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [0]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  روح اله پورنصرت
  پی نوشت
  pournosrat at gmail.com
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (6)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  انتخابات شورا و برنامه محوری
  کلید معمای پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام!
  معمای پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام !
  وضعیت نابسامان پایانه مرزی مهران
  پدافند غیر عامل
  مديريت بحران

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  پایگاه جمع آوری و ذخیره سازی اخبار کشور
  شبکه علمی کشور

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۵۳۵۱۰ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  مشاهده | امروز  ۶۰۸ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ |