صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

مهران مرزدار
سيد ناصر موسوي

 • بعدی
 •  
     چگونه ابرقدرت و هسته‌اي شديم؟

  از برادر جعفر فرجی مقاله ای دیدم که خوانندگان محترم وبلاگ ((مهران مرزدار )) را به مطالعه آن جلب می نمایم:

  چگونه ابرقدرت و هسته‌اي شديم؟

  برداشت اول: دستاورد بي نظير دولت نهم

  رئيس جمهور طي سخناني در جمع راهپيمايان مراسم 22 بهمن به يکي از دستاوردهاي بي‌نظير دولت نهم اشاره کرد. دستاوردي که هيچ دستاورد اقتصادي، سياسي و علمي در طول تاريخ انقلاب با آن برابري نمي کند و ارزش اقتصادي آن را با هيچ عدد "هزاران ميلياردها دلاري" برابر و معادل نيست.

  دور شدن "سايه منحوس جنگ و تهديد دائمي کشور" از سوي ابرقدرت هاي جهاني که از ابتداي انقلاب تاکنون به‌صورت بالفعل و بالقوه و به‌صورت مستمر تداوم داشته و همچنين حذف شدن شرايط و کاربرد گزينه نظامي سوي دشمن آن‌هم در شرايطي که در يک نبرد تمام عيار حيثيت آنها بر باد رفته، چه ميزان ارزش مادي و معنوي براي کشور داشته است؟ و اين دستاورد سطح و جايگاه کشور را در آينده تا چه ميزان در معادلات جهاني ارتقا خواهد داد؟ و اين دستاورد بزرگ چه ميزان در اقتصاد، سياست، علم و تکتولوژي کشور در آينده موثر خواهد بود؟

  سؤال مهمتر اينکه آيا اگر "فرد ديگري به غير از احمدي‌نژاد" همچون خاتمي، لاريجاني، هاشمي، معين، حسن روحاني و... رئيس‌جمهور بود، اين دستاورد بزرگ و بي‌نظير به‌دست مي آمد؟

  برداشت دوم: موضع برتر غرب

  نفس وجود جمهوري اسلامي فحش به امريکاست (رهبر انقلاب)

  انقلاب اسلامي ايران با نگاه دين‌مدارانه خود به عرصه هستي و با ارائه تعريفي جديد از جهان، انسان و روابط انساني با مؤلفه هايي نظير نفي سلطه‌پذيري و سلطه طلبي در عرصه سياست خارجي و طراحي مدلي جديد از حکومت در عرصه داخلي، به‌صورت مبنايي و عملي به چالش با مباني و منافع تفکر اومانيستي و ليبرال دموکراسي حاکم بر جهان برخاست. اين جبهه‌گيري و صف‌بندي و نبرد از روز اول پيروزي نظام اسلامي به‌صورت شفاف و علني در سراسر جغرافياي جهان امتداد يافت و خواهد يافت. نظامي که در ذات خود به‌دنبال سلطه طلبي است، نمي تواند در برابر يک الگوي الهام بخش نفي سلطه پذيري در جهان بي تفاوت باشد و اين مطلب به معناي تنش و چالش دائمي نظام جمهوري اسلامي با نظام سلطه است.

  اما آنچه در طول اين سال‌ها -از ابتداي انقلاب تا ابتداي دولت نهم- اهميت داشته، موضع برتر سياسي، اقتصادي و به خصوص نظامي غرب و امکان تهديد و عملي نمودن تهديد نظامي بصورت مداوم از سوي کشورهاي بيگانه بوده است. امکاني که همواره در تعامل غرب با ايران همواره به‌صورت يک گزينه بسيار مهم در معادلات و در تصميم گيري‌ها، مسئولان داخلي را متأثر و منفعل نموده و در منش و تصميمات سياستمداران کشورهاي غربي لحاظ شده است...

  برداشت سوم: عقب نشيني مداوم شاه سلطان حسيني

  علي‌رغم اعلام سياست تنش‌زدايي دولت اصلاحات و ابراز نرمش هايي معنادار در برابر غرب، در سال گفتگوي تمدن‌ها، امريکا ايران را در ليست 3 کشور حامي تروريسم و محور شرارت قرار داد. امريکا با حمله به افغانستان و عراق به‌عنوان همسايه جديد کشورمان به‌صورت رسمي مقصد بعدي خود را کشور جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد. کشوري که همواره سوداي نابودي و خشکاندن ريشه مردم آن را در سر مي‌پروراند. اين در حالي بود که بحث هسته‌اي به عنوان بهانه‌اي براي اين مطلب دستاويز ابرقدرت‌هاي جهاني قرار گرفت.

  دولت اصلاحات با تعريف منافع ملي در چارچوب مرزهاي داخلي و براي مقابله با تهديد حمله نظامي و جلوگيري از وقوع جنگ، طي نامه‌اي آمادگي خود را براي عدم حمايت از حماس و حزب‌الله اعلام کرد و در عرصه هسته‌اي دست به عقب‌نشيني‌هاي محسوسي زد. حربه مکانيسم ماشه و ارسال پرونده ايران از شوراي حکام به شوراي امنيت باعث شده بود که ايران از ترس مرگ، خود دست به خودکشي بزند. پذيرش داوطلبانه پروتکل الحاقي بدون تصويب مجلس از سوي دولت، تعليق داوطلبانه غني‌سازي اورانيوم، تعليق داوطلبانه قطعه‌سازي و مونتاژ سانتريفيوژها، پذيرش بازديدهاي سرزده و آني بازرسان، تعهد به ارائه تضمين‌هاي عيني مبني بر عدم انحراف در آينده، اجازه بازرسي از اماکن نظامي و...

  اين در حالي بود که علي رغم تعليق 1.5 ساله فعاليت‌هاي هسته‌اي و علي‌رغم خوش‌بيني و خوش‌باوري‌هاي عده‌اي نسبت به تعهدات غرب در اجلاس‌هاي مختلف سعدآباد، بروکسل، پاريس و... مبني بر به‌رسميت شناختن حق ايران و خروج پرونده از شوراي حکام، در نهايت کشور با اعلام رسمي درخواست تعليق دايمي فعاليت‌ها مواجه شد. در طول تمامي مذاکرات، هر 3 ماه يکبار با وجود مذاکرات ايران با 3 کشور اروپايي، در يک سناريوي تکراري، امريکا يا کانادا و... با تهيه قطعنامه‌اي تند و بندهايي سراسر تهديد، پاي ايران را به ميز مذاکراتي باز مي‌کردند که در نهايت، ايران در بهترين شرايط و با تقلاي فراوان مي‌کوشيد از مواضع خود کمتر عقب‌نشيني کند. عقب‌نشيني‌هاي دايمي که در داخل کشور از آن به‌عنوان دستاوردهاي بزرگ تيم مذاکره‌کننده در تعديل قطعنامه و يا عناوين ديگر... به‌شدت در رسانه‌هاي داخلي وابسته به جريان اصلاحات تبليغ مي‌شد...

  عدم باور قابليت‌هاي نظام ولايي در سطح جهان و عدم اتکا به مردم و ترس مسئولان شاه سلطان حسيني از وقوع جنگ، کشور را روز به روز به حمله نظامي دشمن نزديک‌تر مي‌کرد. به‌طوري که بوش در دسامبر سال جاري اعلام کرد همه چيز طبق برنامه و به درستي جلو مي رفت. استکبار توانسته بود با قضيه هسته‌اي ابهت و اقتدار ايران را در برابر شيفتگان نظام ولايي از بين برده و با دسترسي به اطلاعات ارگان‌هاي مختلف کشور و يارگيري و ايجاد فضاي انفعال در ميان مسئولان، قدم به قدم به آرزوي ديرينه و نقطه نهايي خود نزديک‌تر شود. مسئولان پرونده هسته‌اي ايران که مي‌خواستند قدم به قدم از جنگ و مقابله تمام عيار با دشمن دور شوند، کشور را قدم به قدم به بحران و جنگ نزديک‌تر مي‌کردند...

  برداشت چهارم: انتخابات نهم و رد تئوري شرايط بحراني کشور

  انتخابات نهم تحت تأثير چالش هسته‌اي با طرح شعارهايي از جانب کانديداهاي رياست جمهوري دنبال شد اما مطلبي در کلام کانديداهاي رياست جمهوري مشترک بود: اعتقاد به شرايط بحراني و ويژه کشور، لزوم حل مشکلات با امريکا، مصالحه بزرگ و برقراري مذاکرات با اين کشور به عنوان تنها راه پيشرفت ايران...

  احمدي‌نژاد تنها کانديدايي بود که از مبارزه با امريکا گفت. او از ابتدا سخنان رسانه‌هاي عمومي و کانديداهاي مختلف مبني بر وجود شرايط حاد، بحراني و ويژه براي کشور را نپذيرفت و اعتقاد داشت که ايران اسلامي مي‌تواند بدون امريکا و علي‌رغم تحريم‌هاي نظام سلطه، به رشد و پيشرفت خود ادامه دهد. استراتژي احمدي‌نژاد در حوزه سياست خارجي از همان ابتدا بر 2 محور اساسي استوار شده بود:

  1- ترميم و احياء رابطه مردمي و عاطفي حاکمان با مردم، احياء خودباوري و اعتقاد به قابليت‌هاي بي‌نظير پتانسيل‌هاي نظام ولايي و باور توانمندي‌هاي بي‌نظير جوانان ايران اسلامي

  وي در فيلم تبليغاتي خود گفت: «کاخ‌نشيني قدرت نمي‌آورد، کاخ‌نشيني عزت نمي‌آورد. قدرت در صداقت است، قدرت در توکل به خداست، قدرت در اتکاء به مردم است. اين براي يک کشور قدرت مي‌آورد تا در مواجهه با بيگانه از موضع عزت برخورد کند. خوب معلوم است وقتي مردم را در کنار خود نداشته باشيد و به قابليت‌ها و توانمندي‌هاي ملت اعتقادي نداشته باشيد، در مقابل بيگانه هر ننگي را خواهيد پذيرفت.

  2- اتخاذ سياست تهاجمي و تعريف منافع ملي بدون مرز و مديريت صحيح اهرم‌هاي کشور در سراسر دنيا در مواجهه با نظام سلطه

  برداشت پنجم: حيرت جهانيان

  آغاز به‌کار فعاليت دولت نهم و لغو تعليق‌ها و مواضع جديد ايران، جهان را در حيرت فرو مي‌برد. تنها به‌فاصله 2 ماه از انتخابات، احمدي‌نژاد با ديپلماسي تهاجمي خود در سازمان ملل در نيويورک حضور مي‌يابد. اصرارها و درخواست‌هاي مکرر مکتوب ملاقات وزراي 3 کشور اروپايي که پيش از اين مسئولان کشور را احضار مي‌کردند، در دهمين مرتبه خود و با وساطت کوفي عنان مبني بر ملاقات با لاريجاني و ارائه گزارش به احمدي‌نژاد مورد موافقت قرار مي‌گيرد. ديداري شنيدني از موضع اقتدار که ناظران از آن خاطره‌ها نقل مي‌کنند. در حالي که جک استراو در حال بيان لزوم بازگشت به حالت تعليق از سوي کشورمان است، رئيس‌جمهور با قطع سخنان او و اعلام پايان جلسه، هرگونه صحبت از تعليق مجدد را با پاسخي کوبنده رد مي‌کند. مواضع عزتمندانه ايران به‌گونه‌اي است که پوتين در ديدار خود با احمدي‌نژاد، از وي مي‌پرسد آيا شما به سلاح جديدي دست پيدا کرده‌ايد؟

  يأس از عقب‌نشيني و يا تغيير مواضع مستحکم احمدي نژاد باعث مي‌شود، دشمن تمام تلاش خود را براي تحت فشار قرار دادن رئيس‌جمهور در داخل و خارج متمرکز کند. بسيج نخبگان غرب‌زده و برخي مسئولان سابق کشور در بي‌بند وباري در اظهارنظر نسبت به رئيس‌جمهور و نمايش تصويري از بحراني‌تر شدن فضاي کشور، وجهه همت آنان قرار مي‌گيرد. اما احمدي‌نژاد با گسيل دولت به دل توده‌ها و ابتکار سفرهاي استاني و احياء مديريت علوي و تلاش براي آگاه و همراه کردن مردم با مواضع نظام و بهره‌گيري از نقاط ضعف دشمن در منطقه و... سعي در مقابله با سلطه‌طلبي آنان مي‌کند.

  برداشت ششم: تنهايي رئيس‌جمهور و گسترش دامنه وحشت ميان مردم؛ طراحي و پازل دشمن

  ايران در حال مقابله تمام عيار با يک مبارزه سنگين عمليات رواني است. غرب تهديدات خود را به نهايت رسانده و اعلام رسمي آرايش کامل جنگي و تعيين دقيق زمان حمله با تعيين ضرب‌الاجل براي ايران نشان از جدي بودن تهديدات است.

  محسن رضايي فرمانده اسبق سپاه در يکي از پربيننده‌ترين برنامه‌هاي تلويزيوني، حمله امريکا را در يک ماه آينده غيرقابل اجتناب مي‌داند.

  هاشمي رفسنجاني که مدام در تريبون‌هاي مختلف، شرايط کشور را بحراني، ويژه و خطرناک توصيف کرده، براي اولين بار از دوران رياست جمهوري خويش تاکنون به ديدار مراجع قم مي‌رود. وي با ذکر آيه "ابي الله ان يجري الامور الا باسبابها" سياست‌هاي دولت را در مواجهه با امريکا تندروي خوانده و براي آينده کشور ابراز نگراني مي‌کند.

  در داخل کشور و در حالي که دشمن به‌صورت کامل آرايش جنگي به خود گرفته، به خاطر قيمت گوجه‌فرنگي، رئيس‌جمهور هدف بدترين توهين‌ها و تحقيرها قرار مي‌گيرد.

  احمدي‌نژاد در جمع دانشجويان اميرکبير مي‌گويد: «بيش از 60 نفر از شخصيت‌هاي سياسي از من وقت مي‌گرفتند و ملاقات مي‌آمدند و با يک مقدمه‌چيني مي‌گفتند که فلاني! ما شما را دوست داريم و به شما علاقه منديم، اما از يک منبع بسيار دقيق و درست مطلع شديم و خبري کاملاً دقيق داريم، قرار است امريکايي‌ها در فلان روز به اين نقاط در جمهوري اسلامي حمله کنند، يکي از اين نقطه‌ها هم مقر رهبري و رياست جمهوري است. من کاملاً به حرفها گوش مي‌دادم و وقتي که تمام مي‌شد، با نفرهاي قبلي مقايسه مي‌کردم و مي‌ديدم منشأ همه‌ي اين خبرها يک کانون واحد است. لبخندي مي‌زدم و مي‌گفتم خيلي ممنون. صبحکم الله بالخير و العافية، ما از شما تشکر مي‌کنيم. بعد مي‌گفتم اگر شما با امريکايي‌ها ارتباط داريد، بگوييد که ملت ما دست شما را خوانده است و فريب اين طراحي‌هاي شما را نخواهد خورد.»

  نوع آرايش دشمن و تهديداتش همه را منفعل کرده است، به‌گونه‌اي که برخي از شخصيت‌هاي دلسوز و شجاع جهان نظير سيد حسن نصرالله را نيز نگران کرده و او نيز به تهران آمده و توصيه‌هايي مي‌کند. در اين شرايط، جز رهبر انقلاب و رئيس‌جمهور، اغلب سايرين حمله را حتمي دانسته و توصيه به عقب‌نشيني مي‌کنند.

  يارگيري‌ها به داخل بدنه دولت نيز سرايت کرده و يکي از معاونين وزير کشور با فراخوان استانداران به آنان حالت آماده‌باش جنگي اعلام مي‌کند. استانداران موظف به تهيه آذوقه، سنگربندي و... مي‌شوند. هدف دشمن، سرايت دامنه تهديدات و گسترش وحشت به داخل توده‌هاي مردم است. علي‌رغم نيت خالص و علاقه رئيس‌جمهوربه فرد مذکور، احمدي‌نژاد براي جلوگيري از تسري اين فضاي ارعاب، دستور عزل او را صادر مي‌کند.

  رئيس جمهور در گفتگوي تلويزيوني زنده شبکه 2، پس از نيش و کنايه يکي از مجريان به احمدي‌نژاد مبني بر خريد گوجه‌فرنگي از درب منزل وي، اين سؤال چندين بار تکرار مي‌شود:

  آقاي رئيس‌جمهور آيا واقعاً شما نگران نيستيد؟ واقعاً نمي ترسيد که حمله کنند؟ ناو جنگي‌اشان به سمت...

  احمدي‌نژاد لبخند مي‌زند و مي‌گويد من دانشگاهي هستم و به مسائل، با ديد مهندسي نگاه مي‌کنم. امريکا در شرايط فعلي توان حمله به ايران را ندارد. آرامش خاصي در ميان مردم به‌وجود مي آيد. و دشمن ناکام از گسترش وحشت ميان مردم...

  برداشت آخر: ابرقدرت واقعي

  اعتماد به نفس رئيس‌جمهور و اعتقاد به توانمندي‌هاي ملت ايران، صفوف يکپارچه غرب را متلاشي کرده است. پيروزي و تثبيت شيعيان در عراق، پيروزي حماس در انتخابات فلسطين و پيروزي موافقان مقاومت در سرزمين‌هاي امريکاي لاتين و جنگ 33 روزه حزب‌الله که ديپلماسي تهاجمي ايران در يک‌يک آنها نقش ويژه‌اي داشته، باعث مي‌شود، غرب کم‌کم به قدرت ايران اذعان کند. هنوز دنباله‌هاي داخلي آنان سعي دارند فضا را در کشور بحراني نشان دهند اما اعتماد به نفس رئيس‌جمهور و پيروزي‌هاي پياپي جبهه حق باعث مي‌شود يک موضوع مدام از سوي انديشمندان غربي تکرار شود تا اينکه خود بوش نيز در نوامبر سال گذشته با بيان جمله‌اي پرده از حقيقت قدرت ايران برمي دارد: «اگر مي خواهيد از جنگ جهاني سوم اجتناب کنيد، قاعدتاً بايد مانع دستيابي ايران به دانش لازم براي ساخت سلاح اتمي شويد. ( بوش، نوامبر 2007)

  جمله بالا بيش از آنکه نگراني بوش را از دانش هسته‌اي ايران نشان دهد، بيانگر توجه و اذعان دشمن به ميزان قدرت و توانمندي‌هاي فرامنطقه‌اي ايران در صورت بروز جنگ است. قدرت بازدارندگي که امروز زبان تهديد را از ابرقدرت‌ها گرفته و آنان را واردار به فراموشي پيش‌شرط‌هاي خود براي ارتباط با ايران کرده است. قدرتي که رئيس‌جمهور اسلامي ايران نيز در راهپيمايي 22 بهمن به آن اشاره کرد: «بر خلاف تصور بسياري، انقلاب اسلامي ايران در سي‌امين سال خود، پرنشاط‌تر، عميق‌تر از سال 57 به راه خود ادامه مي‌دهد و امروز رسماً اعلام مي‌کنم که ملت ايران ابرقدرتي حقيقي و واقعي است.»

  حضور بسياري از کساني که در گذشته تاکيد مي‌کردند که ديگر هيچ‌گاه وارد عرصه سياست نخواهند شد، به‌دليل عبور کشور از شرايط بحراني است. شرايطي که روزگاري خود عاجز از حل آن بودند و امروز رفع آن تهديدها باعث شده...

  جعفر فرجي - رجانيوز

     ۲۹ فروردين ۱۳۸۸   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل ::

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  سيد ناصر موسوي
  مهران مرزدار
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (6)
  سیاسی (2)
  اجتماعی (5)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  تردد انفرادی از مرز مهران چرا ممنوعه؟؟!!
  ورزش مهران در مضیقه است
  ازمواضع شجاعانه امام جمعه محترم ایلام تشکرمیکنیم.
  اصلاح سازمان مدیریت کمتر از تسخیر لانه جاسوسی نبود
  حیات سیاسی یک ملت
  چگونه ابرقدرت و هسته‌اي شديم؟
  بااین حال حق داریم ازخاتمی بپرسیم که ...
  سخنی با مدیریت محترم سایت ایلام امروز
  مهران درمسير رشد
  به تکلیف عمل کنیم.
  ممتنع!!
  استاندار محترم ایلام!
  بسم الله الرحمن الرحیم...

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  پایگاه اطلاع رسانی امام خمینی (رضوان الله علیه)
  پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
  عملیات روانی
  وبلاگ دکتر محمود احمدی نژاد
  سایت خبری -تحلیلی رجانیوز
  خبرگزاری فارس نیوز
  سایت خبری -تحلیلی فرهنگ انقلاب اسلامی
  مرکز اسنادانقلاب اسلامی
  پایگاه خبری -تحلیلی یاران انقلاب اسلامی
  وبلاگ حجت الاسلام والمسلمین قاسم روانبخش (مسائل سیاسی)

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۸۷۸۱۳ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۳۸۷ مشاهده | امروز  ۲۱۱۷ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ |